Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznej

18 maja 2018 r. uczniowie klas 1 T-A, 1 T-B, 1 LO-A, 1 LO-B wzięli udział w Szkolnym Konkursie Pieśni Patriotycznej. Zaprezentowane przez nich utwory emanowały umiłowaniem ojczyzny, wolności i rodzimej tradycji.

Komisja konkursowa postanowiła przyznać:
I miejsce – Ani Majewskiej, Martynie Kaźmierskiej i Adrianowi Wiśniewskiemu z kl. 1 LO-A za wykonanie piosenki „Ojczyzna” Marka Grechuty,
II miejsce zdobył zespół „Patriotki” z kl. 1 LO-B, który zaprezentowały utwór „Przysięga” Andrzeja Kołakowskiego,
III miejsce przyznano Aleksandrze Miziołek z kl. 1 T-A, która śpiewała „Białe róże” z tekstem Kazimieraz Wroczyńskego, Jana Lankau i muzyką Mieczysława Kozar-Słobódzkiego,
Wyróżnienie przypadło reprezentacji kl. 1 T-B, która również wykonała pieśń „Białe róże”.

Konkursowi przyświecały następujące cele: popularyzacja pieśni patriotycznej, uświadomienie jej roli w rozwijaniu poczucia tożsamości narodowej a także rozbudzanie zamiłowania do śpiewu solowego i zespołowego.

Trzy pierwsze zespoły będą reprezentować naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Piosenki Patriotycznej, 8 czerwca 2018 r.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

„Pieśń ojczysta – towarzyszy ludziom w chwilach radosnych, w biesiadach, różnych uroczystościach ale także w momentach dramatycznych, jako krzepiący na duchu i kojący ból pocieszyciel. Śpiew przekazywany z pokolenia na pokolenie jest świadectwem historii i sprawdzianem tożsamości narodowej mieszkańców danego kraju. Polska pieśń jednoczyła i umacniała rodziny, stawała się zawołaniem bojowym dodając sił żołnierzom i powstańcom oraz rozpalała miłość do Ojczyzny, dlatego w czasach zaborów i okupacji była zakazana, a za jej wykonywanie surowo karano. Pieśń patriotyczna powstawała w różnych okresach naszych dziejów, symbolizowała jedność i odrębność narodu, była manifestacją uczuć, opiewała czyny władców i bohaterów, upamiętniała wielkie wydarzenia związane z obroną wolności i niepodległości.”

Ratajczyk E., Pieśń ojczysta, Warszawa 2007