Trwają praktyki zawodowe w Grecji

Witajcie!

Zakończyliśmy pierwszy tydzień „Staży zawodowych w Europie” realizowanych w ramach konkursu 2018 Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 na zasadach ERASMUS+ współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przed nami kolejny tydzień, ale już teraz chcemy się z Wami podzielić co nas spotkało, czego doświadczyliśmy i jakie nowe doświadczenia zostaną w naszej pamięci na długi czas.

Program mobilności jest przeprowadzany w partnerstwie z grecką instytucją przyjmującą Kika Mobility Training Center. Uczniowie z kierunków technik spedytor i technik ekonomista wraz z nauczycielami wizytują w firmach partnerskich, uczestniczą w zajęciach praktycznych i programie kulturowym. Grupa 10 przyszłych spedytorów i 15 przyszłych ekonomistów każdego dnia zdobywa wiedzę i doświadczenie, które pomogą wejść im na rynek pracy w tym rozpocząć pracę w środowisku międzynarodowym.

Baza noclegowa i edukacyjna znajduje się w kurorcie Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej. Zakwaterowani jesteśmy w czterogwiazdkowym hotelu Poseidon Palace z centrum konferencyjnym i edukacyjnym. Hotel położony jest w pięknej miejscowości w pobliżu masywu Olimpu i Parku Narodowego Góra Olimp, które możemy podziwiać z okien pokoi. Patrząc w przeciwną stronę nasz wzrok przykuwają błękitne wody Zatoki Thermaikos z kamienistą plażą, która kilka kroków od hotelu zmienia się w plażę piaszczystą, to świetne miejsce na relaks i wypoczynek, ale też na naukę. W pięknym otoczeniu szybciej i chętniej chłoniemy wiedzę.

Każdego dnia mobilności uczestniczyliśmy w stażach na terenie firm partnerskich. Program mobilności realizowany jest także poprzez zajęcia praktyczne przy użyciu komputerów i specjalistycznych programów spedytorskich i ekonomicznych.

Do tej pory spedytorzy mieli okazję uczestniczyć w pracy firmy KTEL- fundusz transportu autobusowego obsługujący ruch w okręgu. Kierownik przedsiębiorstwa zapoznał nas z zasadami funkcjonowania firmy oraz modelem biznesowym. Spotkanie zostało przeprowadzone w języku greckim, ze wsparciem polskiego tłumacza. Dowiedzieliśmy się jak działają firmy transportowe zlokalizowane w Grecji, omówiliśmy model w którym to kierowcy autokarów są ich właścicielami a firma zrzesza kierowców i wspiera organizację pracy oraz tras. Zapoznaliśmy się z cennikami przejazdów oraz strukturą zniżek oferowanych przez firmę KTEL. Po wstępie przygotowanym przez przedstawiciela firmy dyskutowaliśmy o omawianym modelu biznesowym i zadawaliśmy nurtujące nas pytania. Zapoznaliśmy się z organizacją i miejscem pracy. Poznaliśmy stanowiska odjazdu autokarów, funkcjonowanie kas, rozkłady jazdy i tabor. Po tym wprowadzeniu grupa spedytorów rozpoczęła działania praktyczne w dziale transportu.

Kolejną firmą partnerską była hurtownia napoi KAVA, reprezentant firmy przedstawił nam zasady jej funkcjonowania w języku greckim z pomocą tłumacza. Szczególnie istotnym aspektem funkcjonowania tego typu branży w rejonach turystycznych jest sezonowość pracy. Ta hurtownia działa nieprzerwanie, jednak szczególnym wyzwaniem dla jej właścicieli jest sposób magazynowania, optymalizacja produkcji i magazynowania pod względem minimalizowania możliwych strat. Poznaliśmy z bliska jak wygląda organizacja pracy biura, uczestniczyliśmy w wypełnianiu dokumentów transportowych oraz formowaniu ładunków.

Ekonomiści realizują swój program praktyk pod okiem mentora tworząc analizy finansowe, elementy biznesplanu. Pracujemy na programach księgowo-rachunkowych. Podczas wykonywania zadań dostaliśmy dokumenty finansowe do rozliczenia. Zapoznaliśmy się z programem księgowym, trener przedstawił nam uniwersalne zasady korzystania z programów rozliczeniowych, dzięki czemu mogliśmy spróbować swoich sił w prowadzeniu ksiąg przychodów i rozchodów na prawdziwych dokumentach finansowych.

W czasie wolnym od praktyk i zajęć kulturalnych bierzemy udział w zajęciach integracyjnych, pozwalających nam na relaks po dniach pełnych wyzwań. Zajęcia prowadzą mentorzy, którzy szczególną uwagę zwracają na nasze samopoczucie i komfort. Podczas mobilności, która odbywa się z dala od domu, w nowym dla nas środowisku, z wykorzystaniem języka angielskiego i greckiego możemy liczyć na wsparcie doświadczonej kadry. Mentorzy obecni w ośrodku wspierają nas w codziennych wyzwaniach i pomagają się aklimatyzować.

Z niecierpliwością czekamy na nowy tydzień staży, zajęć praktycznych i wyjazdów kulturalnych. Będziemy je miło wspominać po powrocie 🙂 Czekajcie na kolejne wieści od nas, a tymczasem wracamy do intensywnej pracy. Pozdrowienia ze słonecznej Grecji!