Zakończenie kolejnego projektu Erasmus+ w naszej szkole!

Informujemy o zakończeniu kolejnego projektu Erasmus+ w naszej szkole. W ramach projektu o numerze 2023-1-PL01-KA121-SCH-000143305, zrealizowaliśmy dwie mobilności, które odbyły się w Grecji i we Włoszech, przynosząc naszym uczniom niezapomniane doświadczenia edukacyjne i kulturowe.

Projekt 2023-1-PL01-KA121-SCH-000143305 został sfinansowany przez Unię Europejską, w ramach uzyskanej przez szkołę akredytacji w programie Erasmus+ w sektorze edukacji szkolnej. Dzięki temu uczestnictwo w nim było dla uczniów bezpłatne.

Cele i uczestnicy projektu

Celem projektu było:

  • podniesienie kompetencji kluczowych, w tym cyfrowych, osobistych, społecznych oraz wiedzy z zakresu podstawy programowej realizowanych przedmiotów wśród uczestników mobilności
  • wyrównanie szans wśród uczniów o zmniejszonych szansach edukacyjnych
  • zwiększenie kompetencji zawodowych kadry pedagogicznej i zarządzającej Szkołą oraz projektami międzynarodowymi
  • zwiększenie wykorzystania innowacji pedagogicznych w procesie kształcenia poprzez realizację innowacyjnego projektu i wdrożenie go do procesu kształcenia w Polsce
  • zwiększenie międzynarodowego wymiaru działań Szkoły oraz jej prestiżu w skali lokalnej i europejskiej.

Przed etapem mobilności uczniowie wzięli udział w szeregu zajęć przygotowawczych, które obejmowały zajęcia językowe, merytoryczne, pedagogiczne i organizacyjne.

Mobilność w Grecji

Pierwsza mobilność odbyła się w Grecji w terminie 22.04–03.05.2024. W trakcie niemal dwutygodniowego pobytu uczestnicy wzięli udział w intensywnym programie edukacyjnym, który obejmował zajęcia w szkole partnerskiej, zajęcia terenowe oraz warsztaty związane z projektowaniem stron internetowych i tworzeniem przewodnika młodego przedsiębiorcy. Uczniowie w międzynarodowych grupach pracowali nad treściami oraz stroną graficzną przewodnika. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Uczestnictwo w różnorodnych zajęciach i warsztatach, nie tylko rozwinęło kompetencje cyfrowe i językowe uczniów, ale także umożliwiło im praktyczne zastosowanie nowych umiejętności.

Uczniowie mieli także okazję do zgłębienia greckiej kultury, historii i tradycji poprzez realizację programu kulturowego. Odwiedzili miejsca takie jak Palaios Panteleimonas, zamek Platamonas, Litochoro. Wzięli też udział w zajęciach z tańców greckich, co sprzyjało integracji i wymianie kulturowej. Ponadto uczniowie odwiedzili największe atrakcje Riwiery Olimpijskiej – Meteory, niezwykłe kompleksy monastyrów, które zapadły w pamięć dzięki swojej monumentalności i pięknu otaczającej natury. Udali się także w rejs na jedną z wysp Archipelagu Sporad Północnych – malownicze Skiathos.

Mobilność we Włoszech

Ta część projektu, zrealizowana została w dniach 06.05–17.05.2024. Ten czas przyniósł uczniom szansę na zgłębienie włoskiej kultury i edukacji. Program w Italii również skupiał się na pracach w międzynarodowych grupach projektowych. Tematyka zadań, nad którymi pracowali uczniowie związana były z kulturą i historią Włoch. Uczniowie tworzyli bloga, przygotowując do niego treści oraz materiały graficzne. Informacje gromadzone były przez uczniów podczas wizyt w różnych miejscach regionu, w tym w Udine czy Tarcento. Ponadto uczestnicy odbyli szereg warsztatów, a także zajęcia dotyczące włoskiej geografii, historii czy języka włoskiego. Kulturowy aspekt mobilności uwzględniał wizyty w znaczących miejscach, takich jak Wenecja i Triest, gdzie uczniowie mogli na własne oczy zobaczyć i doświadczyć bogatej historii i dziedzictwa kulturowego. Ponadto odwiedzili też wiele mniejszych miast i atrakcji regionu Friuli-Wenecja Julijska, jak np. Palmanova czy Spilimbergo ze słynną szkołą mozaiki.

Na zakończenie każdej z mobilności uczniowie zaprezentowali zadania projektowe, nad którymi pracowali podczas wyjazdu oraz otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w projekcie Eramsus+. Rezultaty wypracowane przez uczniów można obejrzeć na www.zsp4projektyvet.pl

Uczestnictwo w edukacyjnym projekcie Erasmus+ to prawdziwy powód do dumy. Uczniowie wrócili bogatsi o niezliczone doświadczenia, które nie tylko wzbogaciły ich edukację, ale również otworzyły nowe możliwości na przyszłość, pozostawiając trwałe wspomnienia z pobytu w Grecji i Włoszech. Czekamy na następne tak inspirujące projekty i zachęcamy kolejnych uczniów do wykorzystywania takich szans!

Teraz czas na podsumowania oraz dzielenie się zdobytą wiedzą poprzez warsztaty, spotkania informacyjne, aby zwiększyć wpływ i oddziaływanie projektu na społeczność szkolną, lokalną oraz regionalną.

Zachęcamy także do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na Facebooku, gdzie będziemy na bieżąco informować o kolejnych projektach i inicjatywach:

http://www.zsp4projektyvet.pl/

https://www.facebook.com/ProjektyEuropejskieZSP4Lowicz

„Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.