Międzynarodowy Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Co roku 17 maja obchodzony jest Dzień Telefonów Zaufania dla Dzieci. Inicjatorem tego święta jest Child Helpline International – organizacja zrzeszająca telefony zaufania dla dzieci ze 160 krajów świata. Polskie obchody Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci organizowane są przez Fundację Dzieci Niczyje. Głównym celem Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci jest propagowanie idei pomocy dzieciom i młodzieży poprzez telefony zaufania oraz zapoznanie z ofertą działających telefonów dzieci oraz nauczycieli, wychowawców i rodziców. Dzieci i młodzież to jedna z najbardziej narażonych na różnego rodzaju problemy grupa.

W Polsce działa m.in. dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka – pod numerem telefonu 800 12 12 12 lub przez czat (www.brpd.gov.pl). Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 to kolejny ogólnopolski, całodobowy i całkowicie bezpłatny telefon zaufania dla młodych osób, który służy dzieciom i młodzieży potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Z konsultantami można skontaktować się dzwoniąc pod numer telefonu 116 111 (połączenie bezpłatne ze wszystkich telefonów stacjonarnych i komórkowych) lub zadając pytanie poprzez stronę internetową 116111.pl. Chcesz wiedzieć więcej: fdn.pl/dzien-telefonow-zaufania-dla-dzieci

Od 2007 roku, wspólnie z Fundacją Orange, Fundacja Dzieci Niczyje realizuje projekt Helpline.org.pl (bezpiecznedziecko.eu), którego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży w sytuacjach zagrożenia związanych z korzystaniem z Internetu lub telefonii komórkowej. Połączenie z numerem 0 800 100 100 jest bezpłatne ze wszystkich telefonów stacjonarnych i komórkowych. Pytania konsultantom można zadawać także z poziomu strony.

Całodobowe telefony zaufania i czaty internetowe powstają, aby wspierać dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej. Eksperci wskazują, że sytuacja od wielu lat się pogarsza, a z badań wynika, że już co drugi nastolatek padł ofiarą przemocy rówieśniczej, co szósty się okaleczał, a aż 7 proc. przyznaje się do próby samobójczej!

Telefony zaufania to bardzo istotne narzędzie pomocy. Warto jednak znać także Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI”, który jest wezwaniem o pomoc znanym na całym świecie. To dyskretny sygnał, który możemy wysłać do kogoś kogo znamy lub całkowicie obcej nam osoby. Informuje on o tym, że jesteśmy ofiarą przemocy i potrzebujemy natychmiastowej pomocy. Wykonanie tego gestu ręką jest proste i polega na: pokazaniu otwartej dłoni. Złożeniu dłoni w pięść chowając przy tym kciuk do środka.

Co należy zrobić, jeśli zauważymy, że ktoś daje nam taki sygnał? Przede wszystkim nie możemy dać po sobie poznać, że coś jest nie tak. Osoba zagrażająca ofierze nie może zorientować się, że coś się dzieje. Niezwłocznie należy poinformować policję i wyjaśnić w jaki sposób osoba pokrzywdzona zawiadomiła o zagrożeniu.

Na stronie internetowej 116111.pl możesz dowiedzieć się wszystkiego o Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Znajdziesz na niej filmiki opowiadające o działalności „telefonu zaufania”, artykuły poruszające ważne tematy oraz listy Twoich rówieśników i odpowiedzi na nie. Nie bój się! Osoby, które Ci pomogą, zadbają o Twoją anonimowość, możesz w rozmowach używać jakiegoś pseudonimu, jeśli tak będziesz się czuł bezpieczniej.

Jeśli faktycznie masz problem, wykręć ten numer, jest bezpłatny. To może zmienić Twoje życie, sprawić, że przestaniesz cierpieć. Warto.