Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu w ZSP nr 4 w Łowiczu

17 listopada 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, który wypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Z tej okazji zorganizowano dla wszystkich uczniów spotkanie w auli szkolnej. Wzięli w nim udział zaproszeni goście: pani Justyna Białecka – starsza asystent oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu, pani Janina Zabost – pielęgniarka szkolna oraz pani Magdalena Kołosowska – przewodnicząca Rady Rodziców. Spotkanie poprowadził Filip Modzelewski – uczeń klasy 3 LOB.

Na wstępie pani Justyna Białecka przybliżyła wszystkim genezę i ideę Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Dowiedzieliśmy się, że w Polsce dzień ten obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, a jego inicjatorem był dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Pani asystent poinformowała również, że osoby chętne będą mogły poddać się badaniu smokolizerem – urządzeniem wskazującym zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Następnie pokazano krótki film z kampanią promującą rzucanie nałogu palenia. Mogliśmy w nim zobaczyć siostry Ilonę i Milenę Krawczyńskie – trenerki fitness i prezenterki telewizyjne, Macieja Florka – tancerza i choreografa, Jana Dratwickiego – Mistera Polski, Natalię Lesz – aktorkę i wokalistkę oraz Izabellę Krzan – Miss Polonia i prezenterkę telewizyjną.

Potem odbyła się prelekcja przygotowana przez pielęgniarkę szkolną, w której omówiono skutki palenia, zarówno czynnego jak i biernego. Pani Janina Zabost przedstawiła statystyki ilustrujące liczbę zachorowań spowodowanych paleniem oraz liczbę zgonów wśród palaczy.

Nauczycielka matematyki pani Teresa Wojciechowska przygotowała również zagadkę matematyczną, której treść nawiązywała do nałogu palenia.

Kolejnym punktem spotkania była prezentacja filmików, wierszy oraz plakatów pod hasłem „Nie spal się”, które przygotowali uczniowie. Klasy najbardziej zaangażowane w przygotowanie obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu zostały nagrodzone bonami na pizzę do wykorzystania w pizzerii Da Grasso.

Po rozdaniu nagród cała społeczność szkolna miała możliwość poczęstowania się ciastami przygotowanymi przez uczniów i rodziców, a także pysznymi sokami firmy Fortuna Zakład Produkcji w Zduńskiej Woli, która także włączyła się w organizację tego wydarzenia.

Dziękujemy przedstawicielom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łowiczu za merytoryczną opiekę nad całością imprezy.