Dzień Patrona Szkoły – Władysława Grabskiego

22 marca, jak co roku pierwsze klasy naszej szkoły wraz z wychowawcami stanęły do rywalizacji w konkursie z okazji Dnia Patrona Szkoły – Władysława Grabskiego. Jest to konkurs organizowany z myślą o uczniach, którzy dopiero co zasilili szeregi naszej społeczności. Łączy on w sobie elementy folkloru łowickiego, tradycji szkoły a także mocno akcentuje postać ojca złotówki. Regulamin konkursu szczegółowo precyzował postawione przed uczniami zadania, a były to: test z wiedzy o patronie, taniec ludowy, sobowtór Władysława Grabskiego (cosplay), wiersz z elementami gwary łowickiej, teleturniej „Milionerzy Ekonoma”, scenka „Ekonom za kilkadziesiąt lat” oraz konkurencja „niespodzianka” dla wychowawców.

Gospodarzem tegorocznej edycji konkursu była klasa 2 LO-A, która wygrała w ubiegłym roku szkolnym. Prowadzącymi uroczystość byli: Zuzanna Knera, Adam Boczek oraz Mateusz Markus (wszyscy uczniowie kl. 2 LO-A).

Zmaganiom uczniów przyglądało się jury w składzie: p. Dyrektor Ewa Bury, p. Janina Mierzejewska-Majcherek – współorganizatorka konkursu, p. Anna Słomska – nauczyciel bibliotekarz, p. Edyta Anioł-Plichta – wychowawczyni klasy 2 LO-A oraz uczennice: Patrycja Zwolińska działająca w SU oraz Olga Krawczyk – przedstawicielka gospodarzy konkursu.

Gośćmi specjalnymi były panie Wiesława Kępka oraz Agnieszka Dyngus reprezentujące Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej, który to był fundatorem nagród w konkursie „Finanse na co dzień”. Pierwsza część tego konkursu poświęcona była reformom Grabskiego a punkty w nim przyznane otwierały naszą szkolną rywalizację.

Pozostałe konkurencje opierały się w dużej mierze na talentach i kreatywności uczniów. Ani jury, ani publiczność nie zawiodła się. Zmaganiom towarzyszyły niesamowite emocje. Sporą dawkę uśmiechu dostarczyli publiczności uczniowie ucharakteryzowani na podobieństwo patrona szkoły – Władysława Grabskiego. Zrobili to bowiem z niezwykłą dokładnością i dbałością o szczegóły. Pojawiły się siwe włosy, ordery, okulary i inne atrybuty wizerunku naszego patrona. Konkurencja COSPLAY okazała się dużym wyzwaniem dla jury.

Następnie klasy przystąpiły do konkurencji- taniec ludowy. Każda klasa wytypowała parę do odtańczenia wylosowanego wcześniej tańca (oberek, kujawiak, podhalański, chodzony, krakowiak i mazur). I tu również zaskoczył jury wysoki poziom prezentacji. Oprócz samego tańca publiczność mogła podziwiać piękne stroje ludowe występujących.

Po pokazach tanecznych nadszedł czas na popisy recytatorskie. Uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali wiersze z elementami gwary łowickiej, które swoją treścią nawiązywały do życia szkoły. Nie zabrakło odniesień do ulubionych przedmiotów szkolnych, nauczycieli czy samej Pani Dyrektor. Poziom tej konkurencji był niezwykle wyrównany.

Kolejnym punktem programu był teleturniej „Milionerzy Ekonoma”. Reprezentanci klas odpowiadali na pytania dotyczące szkolnych realiów mając do wyboru 4 warianty odpowiedzi oraz dwa koła ratunkowe: telefon do wychowawcy i pytanie do klasy.

Przedostatnim zadaniem dla klas było odegranie scenki przedstawiającej futurystyczną wizję naszej szkoły pt. „Ekonom za kilkadziesiąt lat”. Uczniowie mogli wykazać się w tej konkurencji talentami aktorskimi i to nie byle jakimi. Oprócz gry aktorskiej liczył się pomysł na scenariusz i tak pojawiła się wizja Ekonomika jako muzeum z zabytkowymi eksponatami typu książki, rekwizyty szkolne a nawet figury woskowe nauczycieli, czy też pomysł innej klasy na przeprowadzenie naboru przyszłych uczniów do szkoły w formie castingu.

Ostatnie zadanie „niespodzianka” dla wychowawców wzbudziło wiele emocji i dostarczyło publiczności dobrej zabawy. Zadaniem wychowawców było udzielanie odpowiedzi na zadane przez prowadzących pytania bez możliwości użycia słów TAK i NIE. Należało być czujnym i udzielać odpowiedzi płynnie i szybko. Nie zabrakło zabawnych sytuacji i śmiesznych odpowiedzi typu: Lubi Pani swoją pracę? Odp: Rzadko:).

Po ostatniej konkurencji nastąpiło podsumowanie punktacji, co doprowadziło do ostatecznego rozstrzygnięcia i wyłonienia zwycięzcy. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 1 T-B z wychowawczynią p. Marzeną Tomaszewską i to właśnie ta klasa dostąpi zaszczytu bycia gospodarzem przyszłorocznego konkursu oraz otrzyma dofinansowanie do wycieczki. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 1 T-A z p. Agnieszką Lewandowską zaś na trzecim klasa 1 T-C z p. Sylwestrem Ciesielskim.

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim klasom za ogrom pracy oraz zaangażowanie!!!
Dziękujemy klasie 2 LO-A za zorganizowanie i sprawny przebieg tegorocznego konkursu.
Mamy nadzieję, że był to dla was mile spędzony czas a czego potwierdzeniem niech będzie nasza fotorelacja.