„Matematyka w obiektywie” – konkurs dla wszystkich

Uczennica klasy 2 LO-A – Kinga Kryściak wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie „Matematyka w obiektywie” organizowanym przez Studenckie Koło Naukowe Młodych Dydaktyków Matematyki przy Uniwersytecie Szczecińskim, Oddział Szczeciński Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Instytut Matematyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Celem konkursu jest zainteresowanie jak największej grupy osób różnymi obliczami matematyki. Skierowany jest on do osób, które potrafią spojrzeć na Królową Nauk oczyma wyobraźni i uwiecznić swoje myśli na fotografii. A zasady uczestnictwa są bardzo proste: zrób zdjęcie, podpisz je lub opisz używając języka matematyki i prześlij organizatorom (zdjęcie nie może być wcześniej nigdzie publikowane).

I tak uczyniła Kinga. Spośród zdjęć, które wykonała, wybrała 5 i przesłała. Swoje zdjęcia wysłała również nauczycielka matematyki p. Teresa Wojciechowska, która widząc, że pasją Kingi jest fotografowanie, namówiła ją do wzięcia udziału w tym konkursie. Dużą frajdę sprawiło nam nazywanie i opisywanie zdjęć. Przy kolejnym zdjęciu, zauważyłyśmy, że Królowa Nauk otacza nas wszędzie – powiedziały uczestniczki konkursu. Zachęcam innych do udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku – mówi p. Teresa – tym bardziej, że jest to konkurs nawet dla tych, którzy nie lubią matematyki. Rozwija on wyobraźnię i myślenie przez co wspomaga edukację matematyczną.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wysłane na konkurs (zdjęcia: 1-5 Kinga Kryściak, 6-9 Teresa Wojciechowska)

Zdjęcie 1. Punkt na prostej

Zdjęcie 2. Równoległość

Zdjęcie 3. Podążyć ku nieskończoności

Zdjęcie 4. Ognisko elipsy

Zdjęcie 5. Przestrzenne figury styczne

Zdjęcie 6. Kolejowa symetria osiowa

Zdjęcie 7. Odcinki równoległe przecięte prostą

Zdjęcie 8. Spirala geometryczna

Zdjęcie 9. Zbiór 23-elementowy

Zdjęcie X. System dwójkowy, czyli uczestniczki konkursu