Przedmaturalny Wieczór z geografią na Uniwersytecie Śląskim

22 kwietnia br. tegoroczni maturzyści z naszej szkoły uczestniczyli w wykładach powtórkowych do egzaminu maturalnego z geografii prowadzonych przez wykładowców Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W godzinach popołudniowych, od 15.15 do 20.30, uczniowie przenieśli się w mury uczelni za pośrednictwem Platformy MS-Teams. Wraz z młodzieżą z całej Polski wysłuchali, przygotowanych w formie prezentacji, wykładów z geografii społeczno-ekonomicznej i fizycznej obejmujących treści z zakresu rozszerzonego podstawy programowej, które mogą pojawić się w arkuszach maturalnych. Uczniowie w atrakcyjny sposób utrwalili wiedzę z lekcji geografii i poszerzyli ją o mnóstwo cennych ciekawostek, mogli też wysłuchać wielu uwag i wskazówek dotyczących egzaminu. Profesorowie podpowiedzieli również, jak unikać najczęściej popełnianych błędów.

Wykłady uniwersyteckie doskonale wpisały się w obchodzony 22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi, zapoczątkowany w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce obchodzony od 1990 roku. W tym roku z uwagi na pandemię COVID-19 popularne akcje sprzątania świata czy sadzenia drzew zostały zastąpione lekcjami w Internecie. O godzinie 12.00 uczniowie z klas czwartych techników i klasy trzeciej liceum wzięli udział w zdalnej „Lekcji z klimatem” przygotowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na której dowiedzieli się, co mogą zrobić dla poprawy warunków klimatycznych na Ziemi, co to jest efekt cieplarniany, jak nie marnować żywności oraz jak ubierać się w sposób proekologiczny.

Matura z geografii już 13 maja br. i wszystkim naszym maturzystom życzymy, aby z sukcesem przebrnęli przez meandry wiedzy geograficznej i uzyskali jak najwyższe wyniki z tego egzaminu, takie, które otworzą im drogę do studiowania na wymarzonej uczelni wyższej, być może będzie to właśnie Uniwersytet Śląski.

W naszej szkole do wzięcia udziału w tym wydarzeniu zachęciła maturzystów ich nauczycielka geografii – pani Agnieszka Stępniewska.