„Energetyka młodzież nie tyka” – warsztaty z edukacji żywieniowej

Z inicjatywy wychowawczyni p. Pauliny Wiosetek-Kraszewskiej, uczniowie klasy 1 T-B wzięli udział w warsztatach poświęconych edukacji żywieniowej przygotowanych przez pracowników i studentów kierunku dietetyka Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego w Skierniewicach. Pierwszą część zajęć stanowił wykład dotyczący współczesnych zagrożeń zdrowotnych młodzieży spożywającej napoje energetyzujące. Napoje te są obecnie bardzo popularną używką, ze względu na fakt, że stanowią bogate źródło łatwo przyswajalnych węglowodanów oraz związków aktywnych biologicznie – głównie kofeiny. Młodzi ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z niepożądanego działania napojów energetyzujących  na organizm i często po nie sięgają. Niestety, ich regularne przyjmowanie nie pozostaje obojętne dla zdrowia i może wiązać się z występowaniem uzależnień i chorób metabolicznych, jak np. cukrzyca.

Druga część warsztatów obejmowała pracę uczniów na przygotowanych dla nich specjalnie kartach pracy, na których obliczali swoje wskaźniki masy ciała (BMI), podstawową przemianę materii (PPM), czy ilość spożywanych napojów względem własnej masy ciała.

Ostatnia część zajęć żywieniowych spodobała się uczniom najbardziej, ponieważ mieli możliwość skorzystania z profesjonalnego analizatora składu ciała, za pomocą którego poznali m.in. zawartość tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz wody w organizmie. Na koniec warsztatów uczniowie otrzymali podziękowania za udział oraz uczelniane gadżety.