Dziennikarskie warsztaty uczniów Ekonomika na Uniwersytecie Warszawskim

4 listopada grupa młodzieży łowickiego Ekonomika z klas 3 LO-A i 3 LO-B wraz z wychowawczyniami – Iwoną Kosiorek i Edytą Anioł-Plichtą odwiedziła Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wybór uczelni nie był przypadkowy, bowiem studiuje tam i rozwija swoją karierę naukową absolwentka Ekonomika – Malwina Żuchniewicz. Dzięki jej staraniom licealiści mieli okazję odwiedzić dwa studia nagraniowe: telewizyjne i radiowe. W studiu telewizyjnym młodzież odbyła warsztaty z wystąpień przed kamerą. Uczniowie przeszli krótki trening logopedyczny pod okiem pani dr Moniki Kożdoń-Dębeckiej, zwiedzili dźwiękownię, a także mieli okazję spróbować swoich sił przed kamerą w roli reporterów i prezenterów. Było to niezwykłe doświadczenie! W studiu radiowym uczniowie zobaczyli od kulis, jak wygląda warsztat pracy studenckiej rozgłośni „Kampus” oraz odbyli rozmowę z prezenterem tej stacji. Kolejnym punktem wizyty był wykład dr hab. Krzysztofa Kaszewskiego „Polszczyzna niecenzuralna – typy i funkcje”. Ta interesująca rozprawa wyjaśniała, czym różni się wulgaryzm od przekleństwa czy wyzwiska, a także jakie funkcje pełnią tego rodzaju słowa. Następnie uczniowie udali się do Laboratorium Badań Medioznawczych, po którym to centrum oprowadzała ich dr Karolina Brylska. To miejsce i specjalistyczny wysokiej klasy sprzęt zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Interdyscyplinarna pracownia, wyposażona w nowoczesne okulografy, headsety VR, konsole i inne urządzenia, realizuje badania w obszarze nauk społecznych. To była prawdziwa gratka dla miłośników technologii wirtualnej. Licealiści dowiedzieli się, z jaką precyzją można dokonać pomiarów biometrycznych jak np. reakcje emocjonalne miłośników FIFA podczas gry czy poznać wyniki sondaży i ankiet na temat różnych zjawisk społecznych. Na koniec wizyty uczniowie uczestniczyli w wykładzie mgr Malwiny Żuchniewicz zatytułowanym „Wystąpienia publiczne”. Ta ciekawa prelekcja dotyczyła technik i strategii używanych w komunikacji werbalnej oraz niewerbalnej podczas wystąpień na forum. Słuchacze dowiedzieli się, jak należy przemawiać, aby nas słuchano i zapamiętano, jak panować nad stresem czy przesadną gestykulacją. Po wykładzie uczniowie poddali się treningowi mięśni twarzy, ćwiczyli mimikę i dykcję pod okiem specjalistki. Na koniec licealiści poznali kierunki kształcenia uczelni, możliwości zatrudnienia i rozwoju kariery naukowej po skończeniu studiów, czego żywym przykładem jest Malwina Żuchniewicz – obecnie prezenterka pogody i pracownik naukowy UW.

Podsumowując, wrażeniom nie było końca. Wydarzenie obfitowało w mnóstwo atrakcji, czego dowodem są zamieszczone poniżej zdjęcia. Mamy nadzieję, że ta wizyta będzie inspiracją i podsyci „apetyt” przyszłorocznych maturzystów na podjęcie studiów na uczelniach wyższych i rozwijanie swych pasji nawet w najbardziej niszowych dziedzinach.