Dzień Otwarty w „Ekonomiku”

Liczną grupę gimnazjalistów z Łowicza i okolic przywitali w czwartek 5 kwietnia uczniowie i grono pedagogiczne naszej szkoły. Dzień otwarty odbył się w godzinach popołudniowych tj. od 15 do 18 umożliwiając tym samym wizytę w szkole zarówno potencjalnym kandydatom jak i ich rodzicom oraz nauczycielom. Na uroczystościach szkolnych obecny był wicestarosta powiatu łowickiego – p. Grzegorz Bogucki.

Na początek przybyli gimnazjaliści zostali zaproszeni na aulę, gdzie powitała ich pani dyrektor Ewa Bury i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Kacper Płuska. Następnie uczniowie obejrzeli program artystyczny, na który składały się występy taneczne oraz wokalne prezentujące talenty wychowanków „Ekonomika”. Patrycja Reczulska oraz Grzegorz Redzisz z klasy 1 LO-B zaprezentowali kujawiaka w łowickich strojach, a przełamaniem tradycji był występ naszych B-boyów Macieja Dąbrowskiego z kl. 2 TC oraz Michała Sieczkowskiego z kl. 1 LO-A. Agata Wolff, uczennica klasy 3 LO-C, uświetniła występ piosenką „No roots” Alice Merton. Nie zabrakło dawki humoru w postaci scenki dotyczącej wizji przyszłego naboru do szkoły w wykonaniu uczniów z klasy 1 T-A, czy też obecności dwóch sobowtórów patrona Władysława Grabskiego znakomicie odegranych przez Cezarego Kiszelewskiego z kl. 1 LO-A oraz Piotra Bartosiaka z kl. 1 T-A. Całość dopełniła prezentacja tegorocznego filmiku promocyjnego szkoły przy współudziale uczniów z różnych klas. Część artystyczną poprowadzili Zuzanna Knera oraz Mateusz Markus z klasy 2 LO-A, a nad jej przebiegiem czuwały panie Krystyna Ceglińska i Edyta Anioł-Plichta.

Po części artystycznej gimnazjaliści udali się w towarzystwie naszych uczniów na zwiedzanie gmachu szkoły. Do dyspozycji mieli szereg specjalistycznych pracowni w tym: pracownie do nauki języków obcych angielskiego i niemieckiego, polonistyczną, matematyczną, biologiczną, chemiczną, fizyczną, historyczną oraz pracownie przedmiotów zawodowych dla technika ekonomisty, handlowca i spedytora. W każdej z nich odbywały się pokazy i zajęcia przygotowane z myślą o potencjalnych kandydatach.

W pracowniach języka angielskiego nauczyciele p. Jolanta Żabka, Iwona Kosiorek, Katarzyna Sieczkowska oraz Jarosław Wojciechowski przygotowali dla gimnazjalistów prezentacje dotyczące kultury krajów anglojęzycznych, quizy językowe, ćwiczenia leksykalno-gramatyczne z wykorzystaniem e-booków oraz tablicy interaktywnej.

W sali do nauki języka niemieckiego na gości czekała niespodzianka, a mianowicie przekąski przygotowane przez uczniów i nasze panie germanistki Ewę Michalak, Agnieszkę Lewandowską oraz Katarzynę Górską. Gimnazjaliści mieli możliwość skosztowania Kartoffelsalat, czyli sałatki ziemniaczanej, która jest charakterystyczną niemiecką potrawą. Oprócz sałatki ziemniaczanej uczniowie mogli próbować różnego rodzaju słodycze pochodzące z krajów niemieckojęzycznych, na przykład żelki Harribo, czekolady Milka, Schoggetten i Lindt, Kinder czekoladki oraz ciasteczka Leibniz.

W ramach warsztatów z kadr i płac, które odbyły się w pracowni ekonomicznej, gimnazjaliści zapoznali się z zasadami prowadzenia dokumentacji pracowniczej w programie kadrowo-płacowym Gratyfikant GT. Potencjalni kandydaci pod opieką uczniów z klasy 2 T-B oraz nauczycielki przedmiotu p. Marzeny Wnuk założyli firmę, wprowadzili dane osobowe pracowników oraz sporządzili kwestionariusz osobowy, umowę o pracę i listę płac.

W pracowniach 217 i 223 młodzież mogła zobaczyć bazę dydaktyczną oraz prace autorstwa uczniów, które wykorzystywane są na zajęciach dla zawodu technik spedytor. Pani Paulina Wiosetek-Kraszewska przeprowadziła warsztaty „Drewniane modele palet i ładunków”. Dzięki drewnianym modelom wykonanym w skali 1:4 gimnazjaliści tworzyli paletowe jednostki ładunkowe.

W pracowni dla technika handlowca gimnazjaliści obejrzeli stoiska sprzedażowe dla różnych branż np. kosmetycznej, spożywczej i turystycznej przygotowane pod okiem p. Małgorzaty Pietrzak oraz naszych przyszłych handlowców. Dodatkową atrakcją był udział w warsztatach z zakresu ozdobnego pakowania towaru – w efekcie powstała góra kolorowych opakowań o różnych kształtach. Chętni mogli samodzielnie dokonać obsługi klienta z użyciem skanera, kasy fiskalnej i wagi elektronicznej.

Uczniowie klasy 1 T-A pod kierunkiem p. Bożeny Szteli-Ziółkowskiej w ramach przedmiotów zawodowych: działalność przedsiębiorstwa oraz przedsiębiorca w gospodarce rynkowej przygotowali prezentację multimedialną pt. „Moda a elegancja na przestrzeni dziejów”oraz pokaz mody „Zasady prawidłowego wizerunku urzędnika i najczęściej popełniane błędy w wyglądzie”. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach savoir-vivre przy stole, wykazali się znajomością zasad dobrego zachowania w oficjalnych sytuacjach, uczyli się wiązania krawatów. Gimnazjaliści zapoznali się z urządzeniami biurowymi – na co dzień wykorzystywanymi przez uczniów technikum na zajęciach.

Uczestnicy praktyk zawodowych w Grecji – uczniowie klas 3 technikum wraz z opiekunką p. Bożeną Wilkoszewską-Wielemborek – zorganizowali kącik grecki. Przygotowali dla gimnazjalistów tradycyjne dla tego kraju produkty, takie jak sałatka grecka, oliwki czy ser feta. Oprócz poczęstunku goście mogli obejrzeć prezentację z wyjazdu, która nawiązywała do kultury, tradycji i obyczajów greckich oraz przywołała wspaniałe chwile spędzone na stażu.

W Szkolnym Ośrodku Kariery Zawodowej kandydaci mogli zapoznać się szerszymi informacjami na temat kierunków kształcenia proponowanych w naszej szkole oraz odpowiadającymi im zawodami przyszłości. Część z nich skorzystała z rozmowy doradczej i kwestionariuszy diagnostycznych prowadzonych pod kierunkiem szkolnego doradcy zawodowego p. Janiny Mierzejewskiej-Majcherek.

Gimnazjaliści mogli obejrzeć również zasoby szkolnej biblioteki prowadzonej przez p. Annę Słomską oraz kroniki szkolne dokumentujące najważniejsze wydarzenia z życia szkoły.

Uczniowie szkół gimnazjalnych chętnie brali udział w proponowanych formach zajęć. Atmosfera spotkań była bardzo miła, przybyli goście czuli się swobodnie, zadawali dużo pytań na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.