Cesarski trójkąt – Praga, Wiedeń, Budapeszt

W dniach od 10 do 13 czerwca 2024 roku uczniowie klas 2 T-A, 2 T-B, 2 T-C i 2 T-E uczestniczyli w wycieczce szlakiem trzech stolic europejskich dawnego cesarstwa Austro-Węgier. Po nocnej, dziesięciogodzinnej podróży, młodzież z opiekunami dotarła do Czech. Praga – stolica naszych południowych sąsiadów, nie bez przyczyny, nazywana jest „Złotą Pragą”. Wspaniały klimat tego miasta to efekt harmonii między Pragą romańską, gotycką, barokową a współczesną. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem zainicjowała wizyta na Hradczanach, na Zamku Praskim, dawnej siedzibie królów czeskich. Jak podaje Księga rekordów Guinnessa, jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie, bowiem całość zajmuje ponad 7 hektarów. Tutaj można było zobaczyć romańską bazylikę św. Jerzego, Stary Pałac Królewski – będący pierwszą siedzibą czeskich monarchów.

Na Hradczańskim Wzgórzu uczniowie mieli okazję zwiedzić Katedrę św. Wita, Skarbiec Królewski z insygniami władzy, Mauzoleum św. Jana Nepomucena, Mauzoleum Rodziny Habsburgów, przespacerować się Mostem Karola oraz słynną Złotą Uliczką, powstałą w czasach średniowiecza, przy której pomieszkiwał czeski pisarz – Franz Kafka. Pobyt w Pradze obfitował w wiele ciekawych atrakcji turystycznych i zakończył się na Rynku Staromiejskim, na którym uczniowie mogli podziwiać powstały na przełomie XIV i XV ratusz z zegarem astronomicznym Orloj.

Następnego dnia młodzież udała się do cesarskiego Wiednia – stolicy Austrii położonej nad „modrą wstęgą Dunaju”. Wizyta na Kahlenbergu była pierwszym punktem wiedeńskiego programu wycieczki. Warto pamiętać, że na tym wzniesieniu król Jan III Sobieski stanął na czele Odsieczy Wiedeńskiej. Upamiętnieniem tamtych wydarzeń jest kościół pw. św. Józefa oraz pomnik polskiego monarchy. Obraz statecznego Wiednia, pełnego historycznych zabytków widoczny jest w każdym punkcie tego pięknego, majestatycznego miasta. Poznawanie stolicy Austrii rozpoczęto przejazdem bulwarami Ringstrasse, podczas którego uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć jego najpiękniejsze miejsca, m.in. powstałą w XIX stuleciu okazałą neorenesansowa Operę, neogotycki Ratusz, który nadal pełni swoją pierwotną funkcję administracyjną, Hofburg, czyli dawną siedzibę monarchów austriackich. Kolejnym celem była wizyta w katedrze św. Szczepana, która jest chlubą miasta i jednym z największych kościołów w Europie.

Trzeci, ostatni dzień wycieczki przeznaczony był na poznawanie kolejnego cesarskiego miasta – Budapesztu. Turystyczną przygodę w tym mieście uczniowie rozpoczęli spacerem po pesztańskiej części miasta, m.in. po Placu Bohaterów, na którym znajduje się Pomnik Tysiąclecia istnienia Węgier, parku miejskim, gdzie zobaczyli zamek Vajdahunyad – wyjątkowy budynek, będący stylistycznie mieszaniną gotyku, renesansu i baroku. Tutaj też, za sprawą pani pilotki, wszyscy mieli sposobność poznać alfabet węgierski, gramatykę wymowy i pisowni oraz popróbować swoich sił w mówieniu i czytaniu w tym języku. Spacer uliczkami Pesztu i Aleją Andrassy doprowadził wszystkich do pocztówkowego, wybudowanego w I połowie XIX w. Mostu Łańcuchowego. Po drodze można było podziwiać prawdziwe perełki węgierskiej dziewiętnastowiecznej architektury, tj. budynek opery, bazylikę św. Stefana, a przede wszystkim okazały budynek Parlamentu znajdujący się nad brzegiem Dunaju.

Po drugiej stronie rzeki – Budzie – na wszystkich czekało też wiele atrakcji. Ta część Budapesztu urzekła imponującym Wzgórzem Gellerta z okazałą Cytadelą i Pomnikiem Wolności, pięknie położonym Zamkiem Królewskim i koronacyjnym kościołem Macieja.

Zwiedzanie Budapesztu zwieńczył rejs statkiem po Dunaju. Pozwolił on spojrzeć na stolicę Węgier z innej perspektywy i utwierdził wszystkich w przekonaniu, że Budapeszt jest piękny i śmiało może konkurować z Pragą czy Wiedniem.

Która z trzech stolic cesarskiego trójkąta najbardziej spodobała się wycieczkowiczom? Na to pytanie każdy z uczestników sam musi sobie odpowiedzieć.