Wizyta grupy przyrodników na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

W dniu 7 marca 2018 r. grupa przyrodnicza z kl. I i II LO odwiedziła Uniwersytet Medyczny w Łodzi, aby wziąć udział w Dniu Otwartym Uniwersytetu. Była to szczególna okazja, aby rozwinąć swoje zainteresowania biologiczne, przyjrzeć się pracy studentów i naukowców.

Młodzież zwiedziła Uczelniane Laboratorium Badań Materiałowych, w którym prowadzone są badania nad nowoczesnymi materiałami stosowanymi w stomatologii i ortopedii. Uczniowie mogli zobaczyć pokaz druku 3-D oraz otrzymane tym sposobem precyzyjne implanty różnych kości. Uczestniczyli również w ciekawych zajęciach pod tytułem „Megawarsztaty – Jak szyć?”

Pod okiem fachowców mogli się tu nauczyć jak wykonywać szwy chirurgiczne. Każdy uczestnik miał do dyspozycji typowy sprzęt chirurgiczny: imadło, pęsetę, nożyczki i igłę z nicią chirurgiczną. Materiałem badawczym były kończyny tylne świni. Można było poczuć się jak prawdziwy chirurg i pomarzyć o takiej pracy. Ponadto młodzież wysłuchała wykładu na temat „Jedz na szczęście! Co jeść, żeby poczuć się lepiej? Dodatkowo można była obejrzeć pokazy „wybuchowych eksperymentów chemicznych”, zmierzyć poziom glukozy we krwi, poznać sposoby oznaczania grup krwi, zobaczyć jak działa laparoskop, porozmawiać o różnych kierunkach kształcenia. Zajęcia te poszerzyły wiedzę na temat medycyny i pozwoliły z optymizmem spojrzeć na jej rozwój w XXI wieku.