„Przygoda warta jest każdego trudu…” (Arystoteles)

W dniach 25-27 kwietnia 2023 roku uczniowie z klas: 1 T-A, 1 T-B, 1 T-C, 1 T-E, 1 T-D, 2 T-A, 2 LO-A uczestniczyli w wycieczce turystyczno – krajoznawczej do Trójmiasta i Szwecji.

Pierwszego dnia młodzież zwiedziła ponad tysiącletni Gdańsk, który do dziś uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto „Bałtyckiej Europy”. Trakt Głównego Miasta, Droga Królewska, Długie Pobrzeże nad Motławą, Westerplatte to jedne z wielu miejsc, które odwiedzili wycieczkowicze.

Dodatkową atrakcją dla młodzieży były dwie noce spędzone na Bałtyku, bowiem do Szwecji trzeba się jakoś dostać i wrócić do Polski. Toteż wieczorem, w terminalu gdyńskiego portu, odbyła się odprawa celna, a później zakwaterowanie w kabinach promu Stena Line Ebba, obiadokolacja i prawie jedenastogodzinny rejs na południowe wybrzeże Szwecji do nadmorskiej Karlskrony. Kolejny dzień wycieczki wypełniło zwiedzanie zabytków tego miasta, m.in. bajecznie kolorowych domków w Bjorkholmen – najstarszej dzielnicy miasta, Muzeum Marynarki Wojennej, a w nim okrętu podwodnego Neptun.

Na południowo – wschodnim wybrzeżu Szwecji uczniowie zwiedzili niewielkie miasto Kalmar, z jego renesansowym zamkiem, dziedzińcami i wałami obronnymi.

Niewątpliwie dużą atrakcją był przejazd sześciokilometrowym mostem nad Cieśniną Kalmarską na wyspę Olandia – zwaną przez Szwedów „wyspą słońca i wiatrów”, na której młodzież mogła poznać historię tajemniczego Grodziska Graborg, zobaczyć drewniane wiatraki oraz kamień runiczny w miejscowości Lerkaka.

Wieczorem uczestnicy wycieczki ponowne zakwaterowali się na promie Stena Line Ebba i powrócili do Polski. Ostatnim etapem wyjazdu uczniów Ekonomika było zwiedzanie nabrzeża portowego w Gdyni oraz Sopotu.

Pomimo kapryśnej wiosennej aury, wszystkim jej uczestnikom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda z nieco chłodnym wiatrem.

Wyjazd do Trójmiasta i Szwecji należy zaliczyć do udanych, bowiem oprócz walorów poznawczych, sprzyjał integracji młodzieży i budowaniu pozytywnych relacji koleżeńskich.