Obóz Euroweek – Szkoła Liderów (Lądek Zdrój, 04-08 marca 2018 r.)

DZIEŃ 1 (NIEDZIELA). Po 6 godzinnej podróży 18-osobowa grupa uczniów z naszej szkoły (16 osób z klasy 2 LO-A oraz dwie uczennice z klasy 1 LO-B) dotarła do pensjonatu Melafir w miejscowości Lądek Zdrój w woj. dolnośląskim, gdzie przez kolejne 4 dni była uczestnikiem projektu szkoleniowego Euroweek – Szkoła Liderów. Wyjazd zorganizowały nauczycielki języka angielskiego – Edyta Anioł-Plichta i Iwona Kosiorek. Po wspólnej kolacji odbyło się uroczyste powitanie, zapoznanie z wolontariuszami oraz harmonogramem zajęć. Po części oficjalnej młodzież bawiła się na dyskotece.

W sumie w projekcie wzięło udział ponad 100 uczniów z różnych szkół (Łowicz, Zgierz, Żary, Wrocław, Inowrocław, Owidz). Wolontariusze pochodzili z Filipin, Indonezji, Kolumbii, Peru, Francji, Turcji oraz Ukrainy.

DZIEŃ 2 (PONIEDZIAŁEK). Drugi dzień (po śniadaniu) rozpoczął się zajęciami typu ENERGIZER – tańce i ćwiczenia, których celem było zaktywizowanie uczniów. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy, ich zadaniem było sprecyzowanie oczekiwań wobec uczestnictwa w projekcie. Kolejnym zadaniem było przygotowanie scenki i wcielenie się w postaci bohaterów filmowych (role-play). Ostatnim punktem przed obiadem była prezentacja o Kolumbii przygotowana przez wolontariusza pochodzącego z tego kraju.

Po obiedzie do pensjonatu przybyło kolejnych ośmiu wolontariuszy (z Gruzji, Ugandy, Nepalu, Armenii, Wietnamu, Tajlandii), którzy przeprowadzili konwersacje w grupach. Następnie młodzież zaprezentowała wcześniej przygotowane autorskie scenki filmowe, zaś jury, które składało się z opiekunów grup wręczyło uczniom nagrody przyznane w 8 oscarowych kategoriach. Po uroczystej gali rozdania Oscarów uczniowie zwieńczyli wieczór wspólną kolacją – kebaby przygotowane przez wolontariuszy z Turcji i Kolumbii. Część z nich bawiła się na dyskotece.

DZIEŃ 3 (WTOREK) We wtorek po śniadaniu uczniowie naszej szkoły wyjechali do Złotego Stoku, gdzie zwiedzali kopalnię złota, a następnie średniowieczną osadę górniczą, na terenie której znajdowały się pradawne urządzenia i repliki maszyn służących do wydobywania złota.

Po powrocie do pensjonatu na uczniów czekały kolejne wyzwania. Przystąpili do pracy w grupach tworząc własne listy motywacyjne. Następnie uczestniczyli w prezentacji o Indonezji przygotowanej przez wolontariuszkę Pipit. Po kolacji punktem kulminacyjnym były prezentacje uczniowskie na temat miast, z których pochodzą. Prezentacje miały być przedstawione za pomocą uczniowskich talentów. Uczniowie Ekonomika przedstawili symbolikę naszego regionu poprzez elementy tańca ludowego (oberek), przyśpiewki ludowe (Łowickie Chłopoki), a także łowickie wzory czy wyroby typu dżem. Dodatkowym walorem prezentacji był filmik o naszej szkole. Wieczór zakończyła dyskoteka.

DZIEŃ 4 (ŚRODA) Po śniadaniu uczniowie przystąpili do zajęć typu ENERGIZER czyli tańce i zabawy ruchowe przy muzyce z różnych krajów. Następnie podzieleni na grupy mieli przygotować prezentację w postaci kampanii reklamowej wymyślonego produktu.

Po obiedzie kolejna dawka ciekawych zadań. Uczniowie pisali listy motywacyjne, oglądali prezentację wolontariuszki Diany na temat jej ojczystego kraju – Peru oraz odpowiadali na pytania dotyczące wspomnianej prezentacji. Kolejnym punktem programu było zadanie zatytułowane MISSION IMPOSSIBLE (był to zestaw 18 zadań, w tym: parodie i karykatury wolontariuszy, pokaz mody strojów regionalnych z różnych zakątków świata, debata publiczna B. Obama – D. Trump, Bollywood dance, pokaz tańców regionalnych z Polski, reklamy nakręcone przez uczniów, stworzenie MEMÓW z wolontariuszami w roli głównej, parodia Romeo i Julii czy scenka ślubu Shakiry z Zombie). W zadania byli zaangażowani wszyscy uczniowie. Atrakcją dla uczniów i wolontariuszy było zadanie przygotowane przez opiekunki – za pomocą aplikacji zmieniono wszystkim paniom wizerunki na męskie, a zadaniem uczniów było odgadnięcie, która nauczycielka kryła się za męskim wcieleniem. Następnie pani Edyta Anioł-Plichta przeczytała napisany przez siebie wierszyk podsumowujący pobyt na Euroweek.

Euroweek teachers are really nice
Euroweek students have busy minds
Challenging tasks and brilliant ideas
That couldn’t be done by Cameron Diaz
Five days of stormy, tremendous work
We shall be sent to relax to New York
Hope you’ll remember us all for ever
As kind, cheerful, funny and clever.

Zwieńczeniem wieczoru było uroczyste wręczenie certyfikatów potwierdzających uczestnictwo w projekcie, podziękowania oraz pamiątkowe zdjęcia.

DZIEŃ 5 (CZWARTEK) Po śniadaniu nadszedł czas odjazdu. Z żalem opuszczaliśmy miejscowość Lądek Zdrój. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się we Wrocławiu, aby przez chwilę pospacerować po pięknym Starym Mieście. Pozostało nam mnóstwo wspomnień i zdjęć, którymi chcielibyśmy się podzielić.

Energizer
Warsztaty
 Konwersacje
Prezentacje
Wycieczka do Złotego Stoku
Mission Impossible
Uczestnicy
Przystanek we Wrocławiu