Rok szkolny 2021/2022 rozpoczęty!

Drodzy Uczniowie, jak co roku 1 września spotkaliście się w murach szkoły ze swymi wychowawcami oraz kolegami i koleżankami. Przed Wami kolejne 10 m-cy wytężonej pracy. Dla części z Was to ostatni rok w naszej szkole, dla niektórych pierwszy, ale mamy nadzieję, że dla wszystkich będzie to rok udany i pełen sukcesów.

1 września to jednak nie tylko data kojarzona z początkiem roku szkolnego – to także data wybuchu II wojny światowej. Społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody tej rocznicy, uczestnicząc w uroczystościach na cmentarzu wojskowym w Łowiczu.

Fakty z historii Polski są znane wszystkim, lecz fakty z historii lokalnej ocaleją tylko wtedy, kiedy sami będziemy podejmować działania, aby je utrwalić. W załączonej prezentacji przedstawiamy Wam najważniejsze informacje o wydarzeniach z września 1939 roku i o bitwie nad Bzurą.

Zwracamy się także z serdecznym apelem o odwiedzanie cmentarzy i mogił żołnierzy polskich. Na obszarze szeroko rozumianej bitwy nad Bzurą znajduje się ponad 150 cmentarzy i mogił. Ich listę można znaleźć w tej prezentacji i odwiedzić je wirtualnie. Chwila zadumy i zapalony znicz będzie hołdem złożonym tym, co zginęli za Ojczyznę.

Wisława Szymborska pisała:
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie tracił”

Serdecznie dziękujemy za obejrzenie prezentacji o bitwie nad Bzurą przygotowanej przez p. Janinę Mierzejewską-Majcherek oraz odwiedzenie cmentarzy i mogił z czasów II wojny światowej.

Prezentacja “Bitwa nad Bzurą”