Wycieczka Auschwitz-Birkenau-Wieliczka-Kraków

W dniach 12-13 września 2022 r. młodzież klas maturalnych 4 T-Ag i 4 T-Bg miała okazję zwiedzić Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Kraków. W pierwszym dniu wyjazdu uczniowie poznali historię niemieckich obozów koncentracyjnych powstałych w 1941 r. Pełni zadumy i powagi obejrzeli ekspozycje dotyczące życia codziennego więźniów. Jednak przede wszystkim zwrócili szczególną uwagę na nieludzkie metody eksterminacji narodu żydowskiego, polskiego, romskiego i wielu  innych. Kolejnym punktem programu wycieczki była Wieliczka. Późnym popołudniem młodzież Ekonomika miała okazję zejść 135 metrów pod ziemię, gdzie podziwiała solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Ostatnim punktem podróży, drugiego dnia wycieczki, był Kraków. Spotkanie z przewodnikiem odbyło się przy Smoku Wawelskim. Następnie uczestnicy zwiedzili dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, podziwiali Katedrę Wawelską, w której zeszli do krypt królów polskich i przywódców narodowych. Wawel pożegnali, machając pomnikowi Kościuszki. Ponadto w Krakowie młodzież miała okazję zwiedzić klasztor oo. Franciszkanów z przepięknymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki oraz dziedziniec Akademii Krakowskiej (dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński). Późnym wieczorem uczniowie, pełni nowych doświadczeń i podróżniczych przeżyć z Małopolski, wrócili do Łowicza.