Z wizytą w stolicy

31 marca uczniowie z klas 3 LO-A i 3 LO-B pod opieką swoich wychowawczyń p. Iwony Kosiorek i p. Edyty Anioł-Plichty udali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było zwiedzanie wystawy Body Worlds oraz udział w projekcji filmu „Filip” w Multikinie.

Pierwszym punktem programu była ekspozycja, która mieści się na IV piętrze gmachu Pałacu Kultury i Nauki. Tam też grupa uczniów spędziła półtorej godziny wnikliwie przyglądając się eksponatom, na które składały się autentyczne ludzkie ciała uchwycone w niesamowitych pozach. Ukazane „plastynaty” ciał z anatomiczną dokładnością prezentowały układ mięśniowy i kostny człowieka. Ponadto, w gablotach znajdowały się organy, które można było porównać jako zdrowe i te po przebytych urazach i schorzeniach, np.: płuca zdrowego człowieka i płuca palacza, zdrowe serce i ten sam organ po przebytym zawale. To doświadczenie zdecydowanie odbiega od zwykłej muzealnej wycieczki. Dzięki fascynującym ekspozycjom do świadomości obserwujących dociera istota złożoności i kruchości ludzkiego organizmu. Naukowe spojrzenie, które staje się udziałem widza, pomaga zrozumieć, co kryje się pod warstwą ludzkiej skóry i jak dbać o siebie, aby ciało służyło nam jak najdłużej. Wystawa ta cieszy się ogromną popularnością, czego dowodem jest fakt, iż prezentowana jest niemalże na całym świecie wzbudzając zachwyt i fascynację nad unikatową ideą autorstwa anatoma i wynalazcy profesora von Hagensa.

Po wystawie młodzież wzięła udział w projekcji filmu „Filip”. To dramat historyczny, który opowiada historię młodego Żyda o polskich korzeniach ukrywającego się w Niemczech pod fałszywą francuską tożsamością. Filip pracuje jako kelner w ekskluzywnym hotelu we Frankfurcie i tam próbuje przetrwać borykając się z wewnętrznymi rozterkami po utracie ukochanej i bliskich w wyniku strzelaniny . Po ponad dwugodzinnym seansie uczniowie Ekonomika wrócili do Łowicza. Poniżej fotorelacja z ich wyprawy.