Uczestnicząc w rajdzie – uczcili rocznicę Bitwy nad Bzurą

W sobotę 16 września odbył się XIV rajd “Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty”. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele naszej szkoły: Kinga Kryściak (1 LO-A), Dawid Maślarz (1 T-D) i Maksymilian Ziółkowski (2 LO-A) wraz z nauczycielami: Anną Słomską, Teresą Wojciechowską i Wojciechem Królikiem. Głównym celem rajdu było uczczenie 78 rocznicy bitwy nad Bzurą ze szczególnym uwzględnieniem udziału w niej 10 Pułku Piechoty, który w okresie międzywojennym stacjonował w Łowiczu, a chrzest bojowy przyszło mu przejść w okolicach Kompiny. Organizatorem rajdu był: Oddział PTTK w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu i Urząd Gminy w Nieborowie.

Nasza grupa uczestniczyła w formie pieszej. Trasa rajdu o długości 10 km wiodła brzegiem Bzury. Po przybyciu na miejsce i spotkaniu się z grupami rowerową i kajakową, uczestniczyliśmy w głównych uroczystościach, które odbyły się na cmentarzu wojennym w Kompinie, gdzie najwięcej spoczywa żołnierzy “dziesiątki”. Po złożeniu kwiatów przez władze powiatu, delegację PTTK i zapaleniu zniczy, przewodnik przybliżył historię wydarzeń jakie rozegrały się na tej ziemi we wrześniu 1939 r. Po tych oficjalnych uroczystościach wszyscy udali się na pobliskie boisko, gdzie można było posilić się wojskową grochówką i upiec na ognisku kiełbaskę. Odważni mogli się sprawdzić w przygotowanych przez organizatora konkurencjach sprawnościowych oraz w teście historycznym.