Wykład konwersatoryjny na temat “Handel ludźmi – zarys problematyki”

W dniu 13.09.2017 r. w ZSP nr 4 w Łowiczu zorganizowano wykład konwersatoryjny na temat: “Handel ludźmi – zarys problematyki”.

Organizatorem spotkania z ramienia szkoły była Bożena Sztela-Ziółkowska – nauczyciel przedmiotów zawodowych. Autorem i wykładowcą była dr Katarzyna Gajek – pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Nauk o Wychowaniu, Katedry Pedagogiki Społecznej. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy naszej szkoły z UŁ i adresowane było do uczniów klas maturalnych. Uczestniczyli w nim uczniowie klas: 4 T-A, 4 T-B, 3 LO-A, 3 LO-B, 3 LO-C. Pani doktor Gajek, jako osoba prowadząca od lat badania związane z tą problematyką, przybliżyła uczniom przyczyny i skutki tego groźnego zjawiska, z którym w ostatnich latach mamy dość często do czynienia.

Problematyka spotkania przebiegała zgodnie z harmonogramem:

  • prawa człowieka
  • definicja handlu ludźmi
  • regulacje prawne handlu ludźmi
  • formy handlu ludźmi
  • handel ludźmi a migracja
  • przyczyny prowadzące do handlu ludźmi i nielegalnej migracji (push factors, pull factors)
  • mapa handlu ludźmi
  • mechanizm handlu ludźmi
  • metody działania sprawców handlu ludźmi w stosunku do ofiar
  • bezpieczny wyjazd za granicę

Wykład, wzbogacony filmem dokumentalnym był bardzo interesujący. Młodzież dowiedziała się wielu ciekawych (choć wstrząsających) rzeczy, także o tym jak w sposób skuteczny chronić się przed niebezpiecznymi zjawiskami, jak przygotować się do wyjazdów zagranicznych, jakie zbierać informacje, zanim zdecydujemy się odpowiedzieć na niesprawdzone ogłoszenia internetowe (zwłaszcza dotyczące atrakcyjnych ofert pracy).

W trakcie wykładu uczniowie uczestniczyli w dyskusji. Prawie wszyscy stwierdzili, że są bogatsi w wiedzę, która pozwoli ustrzec się błędów i nieodpowiedzialnych zachowań za granicą.