W przededniu Święta Odzyskania Niepodległości

Miał rację Adam Mickiewicz, pisząc przed prawie dwustu laty: „Płomień rozgryzie malowane dzieje/ skarby mieczowi spustoszą złodzieje/ pieśń ujdzie cało!” Bez względu na wojenne zawieruchy czy niekiedy chichot historii pieśni patriotyczne zajmowały szczególne miejsce w życiu narodu polskiego. Czując się spadkobiercami tych chlubnych tradycji, uczniowie szkół średnich z terenu powiatu łowickiego przypomnieli je w niezwykłym koncercie, który odbył się 27 września br. w sali barokowej łowickiego Muzeum. Nosił znamienny tytuł: „Dla Niepodległej”. Swym podniosłym charakterem wpisał się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Łowicki. Organizacją uroczystości zajęły się społeczności łowickich szkół: ZSP nr 4 im. Władysława Grabskiego i I LO im. Józefa Chełmońskiego. Pieczę nad całością sprawowały panie dyrektor obu placówek. Program koncertu wypełniły pieśni znane doskonale wszystkim (Pierwsza Brygada, Piechota, Rozkwitały pąki białych róż) i – prawdopodobnie – nielicznym (Marsz Sybiraków, Hymn Szarych Szeregów, Ojczyzno ma). Uczniowie naszej szkoły mistrzowsko wykonali piosenkę Deszcz jesienny – niestudzenie śpiewaną do czasów obecnych przez harcerzy przy ognisku. Na finał przygotowano skłaniający do refleksji utwór Taki kraj. Koncepcję koncertu opracowały panie: Anna Słomska – nauczyciel bibliotekarz, która też wraz z panem Jarosławem Wojciechowskim przygotowała występ uczniów oraz polonistka Marzena Tomaszewska, autorka scenariusza uroczystości.