O podróżach po południowym Pacyfiku i nie tylko

27 września 2021 r. po raz kolejny gościł w naszej szkole znany podróżnik, fotograf i kolekcjoner – Hubert Budkowski, który ma na swoim koncie kilkaset tysięcy przebytych kilometrów, podróżował m.in. balonem, na słoniu oraz najszybszym pociągiem świata.

Tym razem opowiedział o swoich wyprawach po Południowym Pacyfiku. Z niezwykłą pasją opisywał różnice kulturowe i przyrodnicze wulkanicznych wysp Samoa, Niue, Fidżi, Tahiti, a także podzielił się odczuciami, jakich doświadczał podczas degustacji egzotycznych potraw oraz zaprezentował polinezyjskie stroje. Jak zwykle relację swoją ilustrował niezwykle barwnymi zdjęciami, filmami i przywiezionymi ze swych podróży eksponatami oraz pamiątkami.

Ostatnio powrócił z podróży po Ameryce Środkowej, gdzie odwiedził m.in. Gwatemalę, Belize i Meksyk. Prezentując majestatyczne miasta Azteków i Majów, takich jak Palenque, Monte Alban czy Chichen Itza, przybliżył uczniom inny sposób postrzegania świata, religii i patriotyzmu. Młodzież poznała zupełnie odmienną mentalność latynoską, m.in. niesamowity sposób obchodzenia Święta Zmarłych. Ponadto podzielił się wrażeniami z pobytu w dżungli oraz na rajskich plażach Acapulco.

Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziły przywiezione przez Huberta Budkowskiego oryginalne pamiątki z podróży, m.in. rytualne maski, kapelusz latynoskiego kowboja, meksykańskie sombrero, rytualna lalka Santerii, rękodzieło wykonane z obsydianu, obraz Matki Boskiej z Gwadelupy oraz autentyczny list z autografem od samego Fidela Castro z podziękowaniami za promocję kultury kubańskiej w Europie.

W tej wyjątkowej prelekcji udział wzięli uczniowie z klas: 1 LO-A, 1 T-A, 2 LO-A, 2 LO-B i 3 LO-Ag wraz z nauczycielką geografii p. Agnieszką Stępniewską.