Dylematy powojennej młodzieży – promocja książki “Wstaje świt”

“Historii uczymy się nie tylko z podręczników.
Historia to przede wszystkim wspomnienia…

Przekonała się o tym klasa 3 LO-A, która 24 października brała udział w promocji książki Ośrodka KARTA – “Wstaje świt”. W sali barokowej łowickiego muzeum uczniowie usłyszeli fragmenty dziennika Bronisława Sałudy – absolwenta łowickiej Handlówki, współautora dzieła. Najpiękniejsze lata jego życia zostały zdeterminowane przez zmiany ustrojowe powojennej Polski i ograniczenia z nimi związane. Jednak obok wydarzeń historycznych, oczywistych faktów i dat, w swoim dzienniku zawarł on osobiste przemyślenia, wewnętrzne rozterki, pierwsze zauroczenia i problemy aktualne również dla dzisiejszej młodzieży. Bardzo pouczająca, mądra i miejscami zabawna opowieść młodego człowieka, dla którego nauka była przywilejem, a nie obowiązkiem.

W spotkaniu mogliśmy uczestniczyć dzięki uprzejmości i na zaproszenie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu.

Weronika Łąpieś