Praktyki w Grecji 2017

35 uczniów naszej szkoły (25 z klas II o profilu technik ekonomista i 10 z klasy III o profilu technik spedytor) wzięło udział w praktykach zawodowych, które odbyły się w Grecji. Staż był nieodpłatny i został zrealizowany w ramach Programu Erasmus+ dzięki projektowi pt.: “Praktyki zawodowe uczniów ZSP nr 4 im. Władysława Grabskiego w Łowiczu szansą na rozwój kompetencji zawodowych i skuteczne wejście na rynek pracy”.

Młodzież wyruszyła w niedzielę 22 października 2017 r. Podczas podróży podziwiano malownicze krajobrazy takich państw jak Słowacja, Węgry, Serbia, Macedonia oraz docelowa Grecja. Miejscem pobytu praktykantów był hotel San Panteleimon w miejscowości Platamonas położonej u stóp masywu Olimp i nad brzegiem Morza Egejskiego.

Instruktorem szkolenia praktycznego uczniów był p. Adam Bartos. Zajęcia praktyczne rozpoczęły się od podstawowego szkolenia BHP. Uczestnicy zapoznali się z europejskim systemem rachunkowości, formami działalności gospodarczej i podatkami w Grecji, sprawozdaniem finansowym wg MSSF, zasadami działania biur rachunkowych w Grecji (Instytut SOEL), zasadami ewidencji podatkowej. Praktykanci przeprowadzali również skomplikowane analizy finansowe i ekonomiczne firm, np. analiza bilansu, analiza rachunku zysków i strat, analiza rachunku przepływów pieniężnych. Do tego celu wykorzystywali programy Microsoft Excel oraz Libre Office, używając wielu funkcji finansowych, matematycznych czy statystycznych.

Po zajęciach i ciężkiej pracy praktykanci mogli pozwolić sobie na odpoczynek – kąpiele w ciepłym Morzu Egejskim, wygrzewanie się na plaży w niepowtarzalnym blasku słońca, grę w siatkówkę oraz poznawanie kultury greckiej. Mieli również szansę zwiedzić malownicze miasteczko Litochoro, gdzie stali się świadkami niepowtarzalnego zdarzenia jakim było symboliczne przekazanie ognia olimpijskiego. Udali się na spacer do wąwozu rzeki Enipeas, podziwiali niespotykane krajobrazy i zobaczyli jeden z wodospadów Zeusa oraz do zamku krzyżackiego z 1204 r. w Platamonas. Młodzież uczestniczyła w wycieczce do kompleksu klasztornego Meteory, tam zwiedziła zachwycający klasztor Megalon. Na zakończenie pobytu w hotelu odbył się wieczór grecki, podczas którego wszyscy praktykanci i opiekunowie mogli poznać ludową muzykę i tańce Greków, co było doskonałą zabawą i sprawiło im wiele radości. Dopełnieniem pobytu stała się wycieczka do starożytnego miasta Tesaloniki, gdzie zawitali do portu, zwiedzili Białą Wieżę, świątynię Hagia Sophia, zobaczyli pomnik Aleksandra Wielkiego, piękny plac Arystotelesa, jego pomnik i dzielnice Castro.

Dwa tygodnie minęły jak jeden dzień i już 3 listopada (tj. piątek) o godz. 9:00 wszyscy wyruszyli w podróż powrotną. Wspomnienia pozostaną na długo. Wyjazd ten był nie tylko, choć przede wszystkim, szansą na rozwój zawodowy uczniów, ale również kulturowy i życiowy. Wszyscy zadowoleni i z uśmiechami na twarzach opowiadają teraz innym jakie to było niesamowite doświadczenie, w końcu taka okazja może się nie powtórzyć.

Całe grono uczniowskie chciałoby serdecznie podziękować za nieskazitelna opiekę nad nim panu Tomaszowi Czubakowi i panu Pawłowi Kępce oraz niezastąpionej pani pilot, którą była “ciocia” Natasza. Serdecznie dziękujemy!

Tekst: Izabela Łukawska i Julia Kozakiewicz