Greckie praktyki uczniów „Ekonomika”

22 kwietnia, w ramach projektu Praktyki zawodowe uczniów ZSP nr 4 im. Władysława Grabskiego w Łowiczu szansą na rozwój kompetencji zawodowych i skuteczne wejście na rynek pracy, trzydziestoosobowa grupa uczniów z klas: 2 T-A, 2 T-B i 3 T-C, wraz z opiekunami – Jolantą Karczewską i Sylwestrem Ciesielskim – wyjechała na praktyki do Grecji, gdzie miała okazję zdobywać umiejętności potrzebne w ich przyszłych zawodach – ekonomisty i spedytora. Po długiej i nieco wyczerpującej podróży, zostali zakwaterowani w hotelu San Panteleimon.

W kolejnych dniach pobytu w Grecji, ekonomiści i spedytorzy, odbywali zajęcia praktyczne, podczas których musieli sprostać wymaganiom, jakie postawił im instruktor szkolenia praktycznego, m.in. w zakresie obsługi nowoczesnych programów komputerowych z dziedziny ekonomii, rachunkowości i spedycji.
Udział młodzieży naszej szkoły w projekcie, to niepowtarzalna okazja na pogłębienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, a w przyszłości na zwiększenie szans na zatrudnienie na krajowym i europejskim rynku pracy. Ponadto, odbycie zagranicznych staży i praktyk przez uczniów potwierdzone zostaje certyfikatami Europass – Mobilność, dzięki którym nabyte przez nich umiejętności i kwalifikacje zawodowe uznawane są przez europejskich pracodawców.

Udział w projekcie to nie tylko praktyka zawodowa, bowiem program stażu obejmuje również poznanie kultury i walorów turystycznych regionu Paralia Panteleimon.
Podczas dwutygodniowego pobytu, praktykanci mogli zwiedzić jedne z najciekawszych zabytków sakralnych Grecji, przepiękne klasztory prawosławne – zwane Meteorami, zbudowane na wysokich skałach, przez co sprawiające wrażenie „zawieszonych w powietrzu”. Greckie Meteory to miejsce niepowtarzalne w skali całego świata, które zadziwia swoją malowniczością, bogatą historią, wspaniałą architekturą sakralną oraz bliskością z Bogiem.

Uczniowie naszej szkoły odbyli także rejs statkiem – Capitan Kostas – na położoną w zachodniej części Morza Egejskiego malowniczą wyspę Skiathos. Po obejrzeniu najważniejszych zabytków, spacerze i obiedzie, popłynęli na jedną z plaż wyspy o nazwie Koukounaries Beach (Złota – Diamentowa Plaża) – z urzekającą krystaliczną wodą i piaskiem jak złoty pył – z domieszką drobin kwarcu – stąd nazwa plaży, gdzie zażyli kąpieli w wodach Pięknej Zatoki.
Zwiedzili Saloniki (dawniej Thesaloniki) – drugie po Atenach – największe miasto w Grecji, w którym obejrzeli zabytki rzymskie i bizantyjskie. Podziwiali także malowniczo położone miejscowości, takie jak:  Plathamonas – niewielką rybacką wioskę, położoną w pobliżu Olimpu, z urzekającym średniowiecznym zamkiem, znaną z odbywającego się tu w sierpniu Festiwalu Olimpu, Stary Pantaleimon – piękną małą osadę, położoną w masywie Olimpu, zbudowaną z drewna i kamienia.

Wyspa Skiathos

Saloniki

Oprócz tego, wszyscy mieli okazję zapoznać się z kulturą grecką na Wieczorze Greckim, podczas którego mogli podziwiać pokazy folklorystycznego zespołu tanecznego, który w narodowych strojach tańczył typowo greckie tańce, m.in. Greka Zorbę, posłuchać greckiej muzyki ludowej, zwanej „rembetiko”. Warto pamiętać, że taniec odgrywa w życiu Greków ważną rolę już od starożytności, bo jak zauważył Platon: „Dla Greka, śpiewać i tańczyć – to być dobrze wykształconym”.

W ramach praktyk uczniowie odbyli wycieczkę do magazynu napojów alkoholowych oraz oliwiarni i zakładu produkującego ser feta, gdzie zapoznali się z procesem technologicznym produkcji oliwy i sera, z możliwością zakupu tych oryginalnych greckich produktów.

W czwartek – 3 maja odbyło się podsumowanie praktyk, po którym uczniowie mieli czas na pożegnanie się z piękną Grecją oraz zaprzyjaźnionymi i gościnnymi Grekami. Natomiast 4 maja, po śniadaniu, z bagażem nowych doświadczeń, uczniowie wyruszyli w powrotną podróż do Polski.