Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada cała Polska obchodziła 101-szą rocznicę odzyskania niepodległości. Nasz szkoła również aktywnie włączyła się w obchody narodowego święta.

8 listopada delegacja uczniów wraz z Dyrekcją szkoły wzięła udział w miejsko-powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Poczet sztandarowy uczestniczył w złożeniu kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie w uroczystościach w gmachu łowickiego muzeum. Pozostali uczniowie wraz z nauczycielami o godz. 11:11 odśpiewali w szkolnej auli hymn Polski.

We wtorkowe przedpołudnie, 12 listopada 2019 r., w ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, wysłuchaliśmy okolicznościowego apelu przygotowanego przez uczniów klas: 1 LO-Ag, 1 LO-Bp, 2 LO-A, 2 LO-B, 3 LO-A, 3 T-A, 4 T-B, 4 T-C. Obok tekstów przypominających trudną drogę Polaków do suwerenności padały słowa mówiące o tym, czym jest wolność i czym jest patriotyzm, źródła, z którego czerpali swe siły ci, którzy nie wahali się poświęcić życia w obronie wartości wyższej, dobra ojczyzny. Zyskaliśmy szansę poznania i zrozumienia, jaka moc tkwi w piosence i poezji, i dlaczego towarzyszą one ważnym wydarzeniom dziejowym. Bo jak spojrzymy w przeszłość Polski czy świata, to w ich dziejach zawsze obecne były: muzyka i słowo. Mamy nadzieję, sądząc po nastrojach publiczności, że spotkanie z patriotyczną liryką było ciekawym, pełnym emocji i wzruszeń doświadczeniem.

Uroczysty nastrój stworzyła dekoracja tematycznie związana z symbolami niepodległości Polski. Całość wydarzenia spuentowała pani dyrektor, Małgorzata Zielińska podkreślając, że znajomość historii jest niezmiernie ważna, zwłaszcza dla młodego pokolenia, aby właściwie kształtować świadomość i tożsamość narodową.