“Escape the Library”

4 grudnia 2017 r. klasa 1LO-A w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zrealizowała projekt “Escape the Library”.

Projekt miał na celu zaprzyjaźnienie się uczniów klas pierwszych z biblioteką szkolną i poznanie nowych, ciekawych sposobów na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu lektur, cytatów czy autorów wybranych książek. Zamysłem było przekonanie młodzieży, że biblioteka nie musi kojarzyć się z nudnym miejscem i lekturami na półkach. Tematem przewodnim “Escape the Library” była podróż po krainie baśni i lektur, a sam projekt nosił tytuł “Książki naszego dzieciństwa”.

Do zabawy zostały wyznaczone czteroosobowe reprezentacje każdej klasy pierwszej, które zmagały się z zestawem dwunastu zadań przedstawionych w różnej formie, od rebusów przez puzzle do “magicznego labiryntu”. W zabawie uczestnicy mogli liczyć na pomoc “Patronusa”, który służył dobrą radą w razie potrzeby. Celem każdej z grup było uzyskanie jak najkrótszego czasu przejścia escape library. Najszybsi okazali się przedstawiciele klasy 1LO-B, którzy ukończyli zabawę w czasie dwunastu minut, na drugim miejscu znalazła się klasa 1T-A z wynikiem siedemnastu minut. Uczniowie po ukończeniu zabawy wychodzili z bibliotecznego świata książek zadowoleni. Zapytani o wrażenia odpowiadali, że nie spodziewali się tak kreatywnych zadań. Według nich poziom zmagań był dostosowany do wieku uczestników.

Wykonaniem projektu zajęła się klasa 1 LO-A.

Przed realizacją wszystko musiało prezentować się idealnie. Cała klasa czynnie zaangażowała się w przygotowanie projektu. A 1 grudnia Anna Majewska, Kinga Kłoszewska, Jagoda Płatek, Julia Kołodziejczyk, Martyna Kaźmierska, Weronika Szeląg, Klaudia Wilińska, Aleksandra Bińczak, Julia Sumińska, Gabriela Frątczak oraz Zofia Gielniewska dopięły projekt na ostatni guzik.

Tekst Martyna Kaźmierska i Anna Majewska, foto Julia Kołodziejczyk