„Herbaciana” akcja Samorządu Uczniowskiego

15 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy nietypowe święto, Międzynarodowy Dzień Herbaty. Tego dnia Samorząd Uczniowski częstował tym napojem wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli.

Chociaż historia o tym, że Asterix i Obelix sprowadzili do Europy herbatę, twierdząc że jest to „Magiczny Napój” z pewnością porwała nasze serca, niestety nie jest ona prawdziwa. Historia tego naparu, tego jak powstał, zaczął się rozpowszechniać oraz jak w tym momencie wygląda branża herbaciana jest o wiele bardziej skomplikowana i sięga prawie trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. To właśnie na tych informacjach powinniśmy najbardziej skupić naszą uwagę w Międzynarodowy Dzień Herbaty.

Jak głosi chińska legenda, herbatę przypadkiem wynalazł cesarz Shen Nong, kiedy liście Cameli Sinensis wleciały do otwartego dzbanka z gorącą wodą (było to około 2700 roku p.n.e.). W 59 roku p.n.e. zanotowano pierwszy przepis na jej parzenie. Początkowo herbata była spożywana tylko przez elity krajów azjatyckich, ponieważ była bardzo droga i rzadko spotykana. Co ciekawe, w starożytności powstało wiele dzieł poświęconych wyłącznie temu napojowi. Pierwsze plantacje herbaty zaczęto tworzyć dopiero około 400-600 roku. W XIII wieku natomiast była powoli rozpowszechniana wśród ludzi z niższych warstw społecznych. W roku 1610 herbata, dzięki odkryciom geograficznym, trafiła do Europy, gdzie szybko zyskiwała popularność. Spory o herbatę doprowadziły nawet do kilku wojen! Tak zwana „Herbatka Bostońska” w 1733 r. była jedną z bezpośrednich przyczyn wojny o niepodległość w Ameryce, a sprzedaż angielskiej herbaty – opium – w Chinach uzależniła od niej tamtejszą ludność i finalnie spowodowała wybuch wojen opiumowych w 1839 r. Co ciekawe, torebki na herbatę wymyślono dopiero w 1908 roku w Nowym Jorku.

Aktualnie herbatę produkuje się w ponad 40 krajach na całym świecie. Każdego roku sprzedaje się jej ponad 2,5 miliona ton. Głównymi producentami herbaty są: Indie, Sri Lanka, Chiny, Japonia, Indonezja, Bangladesz, Kenia, Uganda, Turcja, Malawi, Iran i Argentyna. Ponieważ branża herbaciana jest niedoceniana, zaniedbana i niedoinwestowana od roku 2005 ustanowiono Międzynarodowy Dzień Herbaty, który ma przypominać burzliwą historię tego napoju. Herbata kryje w sobie więcej niż przypuszczaliście, prawda?

Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy skorzystali z oferty Samorządu Uczniowskiego i skosztowali tego dnia herbaty, nie byli zawiedzeni.