Polsko-Szwedzkie wojaże uczniów Ekonomika

W dniach 18-20 września 2019 roku uczniowie z klas: 4 T-C, 3 T-C, 2 LO-A, 3 LO-B, 2 LO-B i 4 T-B uczestniczyli w wycieczce turystyczno – krajoznawczej do Trójmiasta i Szwecji. Pierwszego dnia młodzież zwiedzała ponad tysiącletni Gdańsk, który do dziś uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto „Bałtyckiej Europy”. Westerplatte, Trakt Głównego Miasta, Droga Królewska, Długie Pobrzeże nad Motławą to tylko niektóre z miejsc, które odwiedzili wycieczkowicze.

W roli dodatkowej atrakcji wystąpiły dwie noce na morzu, bowiem do Szwecji trzeba było się jakoś dostać. Toteż wieczorem, w terminalu gdyńskiego portu, odbyła się odprawa celna, a później zakwaterowanie w kabinach promu Stena Line i dwunastogodzinny rejs na południowe wybrzeże Szwecji. Kolejny dzień wycieczki wypełniło zwiedzanie zabytków Karlskrony, m.in. bajecznie kolorowych domków w Bjorkholmen – najstarszej dzielnicy miasta, Muzeum Marynarki Wojennej, a w nim okrętu podwodnego Neptun z czasów „zimnej wojny”, który zamiast na „żyletki” przerobiono na muzeum. Niewątpliwie dużą atrakcją był przejazd sześciokilometrowym mostem nad Cieśniną Kalmarską na wyspę Olandia i zwiedzanie uroczego miasteczka Kalmar.

Wieczorem ponowne wejście na prom Stena Line Spirit, obiadokolacja i dyskoteka dla młodzieży.

Ostatnim etapem zamorskiej wyprawy uczniów Ekonomika było zwiedzanie nabrzeża portowego w Gdyni oraz Sopotu. Pomimo kapryśnej jesiennej aury, przez cały czas trwania wycieczki towarzyszyła wszystkim jej uczestnikom piękna, słoneczna pogoda z nieco chłodnym wiatrem. Wyjazd do Trójmiasta i Szwecji należy zaliczyć do udanych, bowiem oprócz walorów poznawczych, sprzyjał integracji młodzieży i budowaniu pozytywnych relacji koleżeńskich.