„Nauka nie ma żadnej ojczyzny…” – podsumowanie I mobilności zagranicznej dla uczniów LO ZSP 4 w Łowiczu

W piątek, 28 lutego 2020 r. w auli szkoły odbyło się spotkanie podsumowujące projekt 2019-PMU-1-1335 „Mobilność zagraniczna narzędziem wzmacniania kluczowych kompetencji uczniów liceum ZSP 4 w Łowiczu”, realizowanego w ramach przedsięwzięcia „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. W projekcie tym, finansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny, wzięło udział 20. uczniów z klas drugich liceum oraz troje nauczycieli. Celem spotkania było ukazanie efektów pracy uczniów a także upowszechnienie rezultatów ich pracy osiągniętych dzięki udziałowi w przedsięwzięciu.
Hasłem przewodnim spotkania były słowa „Nauka nie ma żadnej ojczyzny…”, które oddają ideę współczesnego perspektywicznego kształcenia – bez granic, bez barier, w międzynarodowej przestrzeni.

Przypomnijmy, iż grupa młodzieży wraz z opiekunami udała się w dniach 14.10-25.10.2019 na dwutygodniowy pobyt do Grecji w celu rozwijania kompetencji językowych oraz cyfrowych. Młodzież pracowała w międzynarodowych grupach, razem z uczniami z prywatnej szkoły partnerskiej Platon Schools w Katerini. Podczas zajęć uczniowie wspólnie tworzyli strony internetowe, poznali i wdrożyli strategie marketingowe służące do promocji regionów, z których pochodzą. W trakcie realizacji projektu młodzież nauczyła się zarządzać i administrować profesjonalnymi narzędziami marketingowym oraz korzystać z narzędzi informatycznych wspierających analizowanie zasięgu informacji w internecie, a także nawiązali nowe, międzynarodowe znajomości. Uczestnicy projektu zrealizowali również bogaty program kulturowy, m.in. zwiedzanie Katerini, rejs na Skiathos, wycieczka do masywu Meteory czy też wieczorek grecki z ludową muzyką i tańcami.

Piątkowe spotkanie skierowane było do uczniów klas pierwszych LO, którzy w przyszłości mają szansę starać się o udział w podobnych przedsięwzięciach. Podczas spotkania obejrzeli prezentację uczestników projektu z pobytu w Grecji, wysłuchali obszernej relacji prowadzących, Weroniki Stefańskiej oraz Artura Ciąpały, a także opinii pozostałych uczestników projektu. Uczniowie zaprezentowali również efekty swojej pracy, m. in. w postaci folderów promujących region Katerini, wykonanych w trakcie mobilności.
Podczas spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego na najlepsze zdjęcie wykonane podczas mobilności, w którym zwyciężczyniami okazały się dwie uczennice: Izabela Stefańska – z klasy 2 LO-A oraz Weronika Stefańska z klasy 2 LO-B.

Pani Dyrektor Małgorzata Zielińska podziękowała za powodzenie projektu nauczycielom zaangażowanym w jego realizację, a także zachęciła młodzież do starania się o uczestnictwo w podobnych programach edukacyjnych w przyszłości.

Drodzy uczniowie, pamiętajcie, warto uczyć się, dbać o rozwój zainteresowań i uzdolnień, może i Wam w przyszłości przytrafi się szansa wyjazdu zagranicznego, a wtedy przekonacie się, że nauka może mieć zupełnie inny wymiar, jakże ciekawy i innowacyjny!!!