Paleta EPAL bez tajemnic? – szkolny konkurs w ZSP nr 4 w Łowiczu

W kwietniu w Zespole Szkól Ponadpodstawowych nr 4 w Łowiczu odbył się szkolny konkurs paletowy skierowany do uczniów kształcących się na kierunku technik spedytor. Turniej, który odbył się z inicjatywy nauczyciela przedmiotów zawodowych – Pauliny Wiosetek-Kraszewskiej, miał na celu m.in. popularyzację rozgrywek intelektualnych wśród uczniów, rozwój wiedzy i umiejętności logistycznych młodzieży oraz uaktywnienie wychowanków w poszerzaniu swojej wiedzy i umiejętności w dziedzinie nauk wymagających logicznego myślenia.

21 kwietnia osiemnaście zespołów przystąpiło do pierwszego etapu konkursu. Najliczniejszą liczbę drużyn wystawiły klasy 1 T-B (7 par) i 3 T-Bg (6 par). Uczniowie odpowiadali na 25 pytań wielokrotnego wyboru. Zagadnienia dotyczyły m.in. ilości gwoździ, gatunków drewna, z których zbudowana jest EPAL1, sposobu postępowania z paletą z oflisem czy zabiegów chemicznych stosowanych w procesie produkcji.

26 kwietnia w II etapie, który polegał na rozwiązaniu dwóch zadań praktycznych dotyczących wykorzystania palet w procesach magazynowych i transportowych zgodnie z regulaminem walczyły 4 drużyny, po dwie z klasy 1 T-B i 3 T-Bg. Uczniowie w pierwszym zadaniu planowali efektywne skonfigurowanie paletowej jednostki ładunkowej (pjł), określali m.in. ile jest możliwych wariantów ułożenia opakowań na palecie EPAL1. Zadanie drugie polegało na wykorzystaniu drewnianych modeli ładunków i palet przy formowaniu pjł według zamówień klientów.

Po sprawdzeniu przez członków komisji konkursowej poprawności rozwiązanych zadań oraz podsumowaniu punktów zapadła jednomyślna decyzja o przyznaniu poszczególnych lokat uczestnikom zmagań w konkursie paletowym.

W zawodach „Palety EPAL i ich zastosowanie w praktyce” nagrody wywalczyli:
I miejsce – Piotr Michalak i Filip Skowron,
II miejsce – Magdalena Burzyńska i Wiktoria Zarębska,
III miejsce – Eryk Kazuń i Piotr Rybus.

  • Nagrody w konkursie ufundowali:
    Sponsor główny – P.P.H.U. „MSDW” Marcin Salamon oraz Salopak Dorota Salamon z Bełchowa,
  • Sponsor wspierający – P.P.H.U. „SOSENKA” Marcin Tataj z Dzierzgowa.

Zwycięzcy otrzymają bony upominkowe do Empiku.

Warto dodać, że szkole zostały podarowane przez MSDW Tartak palety EPAL1, które posłużą do wykonania mebli na szkolny korytarz.