Święto Patrona Szkoły Władysława Grabskiego oraz folkloru łowickiego

Dźwięki „Eye of the tiger” towarzyszyły pojawieniu się konferansjerów „Święta Patrona Szkoły Władysława Grabskiego oraz folkloru łowickiego”, które odbyło się 15 marca w szkolnej auli. W ich role popisowo wcielili się Klaudia Grabowicz i Kamil Kołowacki, uczniowie klasy 2 T-B – ubiegłorocznego zwycięzcy konkursu poświęconego Władysławowi Grabskiemu patronującemu od 2004 roku naszej szkole. Tym razem w szranki stanęły dwie klasy liceum i cztery technikum. Zmagania dzieliły się na dwa etapy: pierwszy – tzw. konkurencje długoterminowe, jak sama nazwa wskazuje, wymagał czasu na przygotowanie. Pierwszoklasiści na tym etapie mieli za zadanie opracować projekt banknotu o nominale 1000 zł z podobizną Ojca Polskiej Złotówki i przygotować pokaz mody uczniowskiej począwszy od lat pięćdziesiątych XX wieku, kończąc na czasach współczesnych. Z zadań wywiązali się znakomicie: klasowi projektanci banknotów nie zapomnieli o zabezpieczeniach, znakach wodnych, pomocy dla osób niewidomych czy umieszczeniu informacji o dacie reformy monetarnej. Niektórzy postawili na lokalny patriotyzm, kreśląc szkic siedziby naszej szkoły. Najwięcej punktów jury w osobach: pani dyrektor Ewy Bury, pani bibliotekarki Anny Słomskiej, wychowawczyni klasy 2 T-B Marzeny Tomaszewskiej i przewodniczącej samorządu tejże klasy Magdaleny Galińskiej postanowiło przyznać uczniom 1 T-A. Spore emocje wzbudził pokaz mody uczniowskiej: stroje rodem z lat pięćdziesiątych XX wieku prezentowali uczniowie klasy 1 T-C. Moda lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przypadła w udziale kolejno klasom 1 T-D i 1 LO-A. Stylistykę ubrań noszonych w latach osiemdziesiątych przybliżyli uczniowie 1 T-A, kolejną zaś dekadę – klasa 1 LO-B. Wydaje się z pozoru, że przed najłatwiejszym zadaniem stanęła młodzież 1 T-B prezentująca się w strojach z początku XXI wieku. Zwycięzcami bezapelacyjnie okazali się uczniowie klasy 1 LO-A. Kolejne konkurencje: konkurs wiedzy o Władysławie Grabskim i Ekonomiliada (wzorowana, łatwo się domyślić, na Familiadzie) wymagały od uczestników przygotowania merytorycznego. Trzeba bowiem było wiedzieć nie tylko, kiedy i gdzie przyszedł na świat Patron ZSP nr 4, ale np. ile razy piastował funkcję premiera i w jakich krajach rozpoczął studia. Dodatkowo w Ekonomiliadzie można było błysnąć wiedzą z zakresu podstaw przedsiębiorczości czy popularnie rozumianej ekonomii. Kilka pytań dotyczyło codziennego funkcjonowania naszej Szkoły. Nie mieli sobie równych kolejno 1 LO-A i 1 LO-B w konkursie o życiu i dorobku Władysława Grabskiego oraz 1 T-A i 1 T-B w Ekonomiliadzie. Tytuł szkolnego Święta odwoływał się do znajomości folkloru łowickiego. Tym razem trzeba się było mierzyć z elementami gwary Księżaków (czasem swojsko, znajomo brzmiącymi, niekiedy zaś słyszanymi pierwszy raz w życiu). Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy 1 T-B – dla nich gwara łowicka nie miała żadnych tajemnic. Głuchy telefon to zadanie dla opiekunów klas i ich wychowanków. Nie lada umiejętności wymagało bezbłędne powtórzenie choćby takiego zdania: „Władysław Grabski urodzony w Borowie to dwukrotny premier i twórca reformy monetarnej”. Na podium w tej dziedzinie stanęła młodzież klasy 1 LO-B, która wylosowała bonus: najkrótsze, zaledwie czterowyrazowe zdanie: „Ekonomik fajną szkołą jest!”. Śmiechom nie było końca. W radosnej atmosferze, która udzieliła się wszystkim zebranym w auli szkolnej przyszedł czas na ogłoszenie wyników: zwycięzcami tegorocznego święta społeczności IV Liceum i Technikum nr 4 zostali uczniowie klasy 1 LO-B – nagrodę stanowiło dofinansowanie wycieczki turystyczno – krajoznawczej w kwocie 300 złotych i … zaszczyt przygotowania „Święta Patrona Szkoły Władysława Grabskiego oraz folkloru łowickiego” w następnym roku szkolnym. Drugie miejsce zajęła klasa 1 T-A, trzecie – 1 LO-A, czwarte – 1 T-B. Z identyczną liczbą punktów na koncie znaleźli się uczniowie klas 1 T-C i 1 T-D, którzy otrzymali od jury „zadanie specjalne”: posprzątać szkolną aulę po uroczystości. Wszystko dobre, co się dobrze kończy – kolejna uroczystość w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przeszła do historii. W organizację święta bardzo zaangażowali się ubiegłoroczni zwycięzcy – klasa 2 T-B. Bez ich pracowitości, wytrwałości i fantazji trudno byłoby przygotować tak wieloaspektowe przedsięwzięcie.