Nie tylko lekcja historii…

21 grudnia 2022 r. uczniowie z klasy 1 T-A i 1 T-B uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dla młodzieży przygotowano dwie lekcje muzealne, poprowadzone przez znawców tematu, doświadczonych edukatorów i historyków sztuki.

W Galerii Sztuki Starożytnej klasa 1 T-B wzięła udział w lekcji poświęconej sztuce antycznych Greków i Rzymian. Uczniowie inspirowani przez edukatora–przewodnika odpowiadali na pytania dotyczące m.in. porządków architektonicznych w budownictwie starożytnym, stylów w greckim malarstwie wazowym; z uwagą przyjrzeli się rzymskim kopiom dzieł greckich rzeźbiarzy, takich jak Poliklet i Lizyp. Młodzi ekonomiści pogłębili swą wiedzę o życiu, kulturze i obyczajowości ludzi świata starożytnego. Równie cenna okazała się wiedza związana wpływem kultury antycznej na rozwój i osiągnięcia późniejszych pokoleń zachodniej cywilizacji, zwłaszcza w sferze literatury, sztuk plastycznych, filozofii i polityki.

W tym samym czasie, w Galerii Sztuki XIX wieku, uczniowie klasy 1 T-A zgłębiali tajniki malarstwa historyczno–batalistycznego. Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziła historiozoficzna twórczość jednego z najwybitniejszych polskich twórców scen batalistycznych, rysownika – Jana Matejki. Uczniowie poznali arkana życia i działalności artystycznej malarza – patrioty, który ukazując na obrazach sukcesy militarne i polityczne Polski krzepił serca rodaków, by w dobie powszechnego zwątpienia – niewoli – podtrzymać w Polakach patriotyzm i wiarę w odzyskanie niepodległości.

Po wizycie w Muzeum Narodowym uczniowie udali się do Multikina w Złotych Tarasach, w którym obejrzeli amerykański film przygodowy science fiction pt. „Avatar: Istota wody” w reżyserii Jamesa Camerona.

Wyjazd do Warszawy miał charakter integracyjny, taki był jego cel. Połączono pożyteczne z przyjemnym, spełniając oczekiwania wszystkich jego uczestników.