Czy pisarzom zdarza się niemoc twórcza? – wrześniowe spotkanie autorskie z Joanną Jagiełlo

Odpowiedź na to i inne pytania dotyczące pracy twórczej pisarza usłyszeliśmy podczas wirtualnego spotkania autorskiego z Joanną Jagiełło.

Dlaczego autorka zdecydowała się na pisanie książek dla młodzieży i skąd czerpie inspiracje kreując kolejne postacie literackie lub fabułę?

Pani Joanna lubi kontakty, spotkania z młodzieżą, uważa że młodzi ludzie zarażają dobrą energią. Fascynuje ją sposób, w jaki młodzi postrzegają świat, dlatego przelewa na papier ich problemy i sytuacje z codziennego życia. Autorka „Kawy z kardamonem” obserwuje ludzi na ulicy i ich otoczenie, np. przez okna kawiarni, w której uwielbia tworzyć i z tej obserwacji często czerpie pomysły na fabułę. Zdarza się, jak w przypadku „Czekolady z chili”, że sięga po motywy z życia rodziny.

Jakie emocje towarzyszą jej przy pisaniu?

Pisanie sprawia literatce ogromną radość, satysfakcję, cieszy się tworzoną nową historią. Pozytywne emocje, flow, towarzyszą jej przy kreowaniu kolejnych bohaterów, ich wyglądu, charakteru i osobowości.

Czy pisarzom zdarza się niemoc twórcza?

Joanna Jagiełło określa niemoc twórczą jako „gorsze dni”, które zdarzają się każdemu. W tym czasie nie tworzy nowych tekstów lecz próbuje nanosić autokorekty, wychodzi na spacer lub słucha relaksującej muzyki.

Czy czyta książki innych autorów?

Pisarka uwielbia czytać książki z wciągającą akcją, w szczególności uwodzą ją kryminały skandynawskich autorów, ale czyta też reportaże i biografie. Jako nastolatka czytała głównie książki przygodowe, bo fantasy nie było wtedy na rynku wydawniczym.

W wirtualnym spotkaniu z panią Joanną Jagiełło, 24 września 2021 r., uczniowie klas pierwszych naszej szkoły mogli uczestniczyć dzięki Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Łodzi, która zorganizowała to literackie wydarzenie.